Biblioteka – miejsce bezpiecznego internetu. Przyłącz się do kampanii Fundacji Dzieci Niczyje, Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Microsoft.


Za pomocą telefonu, komputera i Internetu młodzi ludzie utrzymują relacje z rówieśnikami, bawią się, uczą, rozwijają swoje pasje i zainteresowania. Często nie mają jednak świadomości zagrożeń związanych z korzystaniem z sieci lub te zagrożenia bagatelizują. Dlatego ważne jest kształcenie u nich właściwych nawyków bezpiecznego korzystania z Internetu.
 
Fundacja Dzieci Niczyje, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Microsoft Sp. z o.o. chcą włączyć biblioteki publiczne w całej Polsce w działania edukacyjne na rzecz bezpiecznego używania Internetu. Nasza kampania potrwa sześć miesięcy. Rozpocznie się w listopadzie 2011 roku ogłoszeniem konkursu dla wszystkich bibliotek publicznych. Będą miały za zadanie przeszkolić z zasad bezpiecznego zachowania w Internecie jak największą liczbę młodych ludzi, którzy korzystają z komputerów w bibliotece. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju 2012 roku - do wygrania atrakcyjne nagrody.


Dzięki włączeniu się w naszą kampanię biblioteki będą mogły: 
- w prosty sposób uczyć młodych ludzi bezpiecznych zachowań w Internecie, 
- chronić dzieci i młodzież przed wieloma potencjalnie groźnymi sytuacjami związanymi z korzystaniem z sieci,
- wzmocnić wysiłki edukacyjne rodziców i szkoły w tym obszarze,
- zwiększyć swoje znaczenie nie tylko w oczach rodziców i szkoły, ale także lokalnej społeczności i władz.

W ramach kampanii biblioteki otrzymają dostęp do platformy e-learningowej z kursami bezpiecznego korzystania z sieci. Kursy są przeznaczone dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Czas potrzebny do przejścia kursu to około 40 minut dla dzieci młodszych i około 20 minut dla gimnazjalistów i licealistów. Kursy można przeprowadzać indywidualnie (dla każdej młodej osoby, która chce się zapisać do biblioteki lub skorzystać w niej z komputera) lub grupowo dla dotychczasowych młodych użytkowników biblioteki. Do poprowadzenia zajęć wymagana jest tylko podstawowa znajomość specyfiki Internetu.
 
Materiały „3…2…1…Internet” dla uczniów szkoły podstawowej wykorzystują kreskówki, i inne formy edukacji przez zabawę. Składają się z pięciu odcinków, prezentujących takie zagadnienia jak:
- cyberprzemoc - jak uniknąć nękania lub szantażowania przy użyciu Internetu,
- kontakty online - jak bezpiecznie zawierać znajomości w Internecie,
- ochrona prywatności - o możliwych konsekwencjach umieszczania w Internecie zbyt wielu informacji na swój temat,
- poszanowanie własności intelektualnej,
- uzależnienie od Internetu.

Morał płynący z każdego odcinka prezentowany jest przez kierowcę rajdowego Krzysztofa Hołowczyca.

Przeznaczone dla gimnazjalistów i licealistów materiały „W Sieci” prezentują zagadnienia bezpieczeństwa w Internecie w konwencji talk-show. W roli prowadzącej program występuje piosenkarka Ewa Farna. 
 
Warto śledzić aktualne wiadomości na www.biblioteki.org – w listopadzie zostanie ogłoszony konkurs, w którym wyłonimy biblioteki najlepiej wdrażające zasady bezpiecznego internetu.