Urszula Kopeć-Zaborniak pierwszą stypendystką Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok

Pierwszy konkurs stypendialny dla bibliotekarek z małych miejscowości, organizowany w ramach Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok, został rozstrzygnięty. Laureatką konkursu i zarazem pierwszą stypendystką Funduszu została Urszula Kopeć-Zaborniak – dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie (województwo podkarpackie).

Kapituła konkursu przyznała także pięć wyróżnień, które trafiły do: Magdaleny Wnukiewicz (Miejska Biblioteka Publiczna w Walborzu), Beaty Leńczuk-Bachmińskiej (Gminna Biblioteka Publiczna w Radziechowach-Wieprzu), Marzeny Kozak (Biblioteka Publiczna Gminy Sztutowo, filia w Kątach Rybackich), Anny Fabrykiewicz (Gminna Biblioteka Publiczna w Grudziądzu, filia w Okoninie) i Mirosławy Siemieniuk-Morawskiej (Gminna Biblioteka Publiczna w Dubiczach Cerkiewnych).

Fundusz Wieczysty im. Olgi Rok wspiera rozwój osobisty bibliotekarek z małych miejscowości. Inspiracją do jego założenia była historia Olgi Rok (1923-2007), rosyjskiej bibliotekarki z Uzbekistanu, która osiedliła się w Polsce, tu rozpoczęła swoją pierwszą pracę zawodową i przez 20 lat z pełnym zaangażowaniem kierowała biblioteką dla dzieci i młodzieży. Fundusz ustanowiła jej wnuczka Anna po to, by upamiętnić działalność babci i pomagać kobietom w realizacji ich życiowych i zawodowych inspiracji. Operatorem Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Stypendium w wysokości 2500 PLN może zostać przeznaczone na dowolny cel związany z rozwojem osobistym. Więcej informacji o Funduszu znajduje się na stronie Fundusz Wieczysty im. Olgi Rok - konkurs stypendialny dla bibliotekarek


Urszula Kopeć-Zaborniak
od czterech lat kieruje Miejską Biblioteką Publiczną w Cieszanowie. Jest absolwentką Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie na kierunku filologia polska oraz studiów podyplomowych na kierunku bibliotekoznawstwo i informacja naukowa.

Jako dyrektorka zarządza biblioteką i organizuje jej pracę, ale także prowadzi lekcje biblioteczne dla dzieci, pozyskuje środki pozabudżetowe, koordynuje projekty, zajmuje się komputeryzacją zbiorów, stroną internetową biblioteki i bibliotecznym kontem na Facebooku.

Współpracuje z organizacjami pozarządowymi: Ośrodkiem KARTA i Fundacją Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego – w swojej bibliotece utworzyła  Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej i realizuje pomysł na „Bajkolandię”, czyli salę zabaw dla dzieci i ich rodziców lub opiekunów.

Swoje aspiracje realizuje także poza biblioteką. Jest poetką – laureatką wielu nagród w ogólnopolskich konkursach poetyckich.