USA - bezrobotni i przedsiębiorcy szukają pomocy w bibliotekach

data dodania: 02/05/2011
kategoria: Trendy

Już tylko kilka dni dzieli nas od rozpoczęcia Tygodnia Bibliotek - ogólnopolskiej akcji Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, promującej czytelnictwo i biblioteki w Polsce. W Stanach Zjednoczonych "tydzień bibliotek" pod nazwą National Library Week odbywał się w dniach od 10 do 16 kwietnia br. Z tej okazji Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek ALA opublikowało raport "State of America's Libraries 2011", zawierający dane o najważniejszych trendach dotyczących bibliotek w USA. W raporcie znalazły się m.in. informacje o badaniach przeprowadzonych na zlecenie ALA, z których wynika, że biblioteka jest kluczową instytucją oferującą pomoc osobom bezrobotnym i zakładającym własne firmy.

Dla ponad dwóch trzecich respondentów pomoc uzyskana w bibliotece okazała się ważna w czasie poszukiwania pracy lub rozpoczynania działalności gospodarczej. Z kolei badania przeprowadzone przez Uniwersytet Stanu Pensylwania wykazały, że biblioteka publiczna w Filadelfii przyczyniła się do osiągnięcia przez miasto zysku o wartości 30 mln dolarów w roku budżetowym 2010 i znacząco wpłynęła na rozwój przedsiębiorczości i zatrudnienia. Ok. 8600 przedsiębiorstw nigdy by nie powstało lub nie mogło się rozwinąć bez zasobów, z których ich właściciele korzystali w bibliotece. Ceny nieruchomości położonych w sąsiedztwie bibliotek publicznych były wyższe od innych o przeciętnie 9 630 dolarów.

Źródło: Job-seekers, entrepreneurs continue to turn to their local library for help: State of America's Libraries Report 2011

Pełny tekst raportu dostępny jest na stronie Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotek ALA