IMPREZA ZAMKNIĘTA WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
SCENARIUSZ

Twórz z sercem!

 


Twórz z sercem to międzypokoleniowe spotkanie, podczas którego uczestnicy tworzą wybraną metodą (np. decoupage, filcowanie, szydełkowanie, na drutach, na maszynie do szycia) przedmioty nawiązujące do motywu serca. Dzięki wspólnej zabawie zdobywają nowe umiejętności oraz integrują się z międzypokoleniowo. Stworzone przedmioty (np. pudełeczka, rękawiczki, szaliki, poduszki, zawieszki, zakładki, ozdoby choinkowe) mogą zostać przekazane na licytację na rzecz WOŚP lub wręczone jako podziękowanie wolontariuszom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

  • Spotkanie zaplanowane jest na 1,5 - 2 godziny.
  • Spotkanie musi odbyć się pomiędzy 15 grudnia 2014 roku a 11 stycznia 2015 roku we współpracy ze sztabem WOŚP (lista wszystkich sztabów WOŚP: http://www.wosp.org.pl/final/sztaby_23_finalu).
  • Przygotowanie spotkania nie wymaga od organizatorów posiadania określonych umiejętności – technika pracy może być dowolna, do prowadzenia spotkania można zaprosić np. lokalnych artystów, koło gospodyń wiejskich, grupę seniorów.
  • Uczestnicy spotkania nie muszą umieć korzystać z Internetu.

WYPOSAŻENIE

Podczas spotkania potrzebna będzie przestrzeń do wspólnej pracy (najlepiej jeśli będzie to duży stół) oraz materiały (odpowiednie do wybranej techniki).
Można wykorzystać komputer oraz rzutnik. Na ekranie mogą pojawiać się inspirujące zdjęcia lub instrukcje jak wykonać poszczególne przedmioty, np.


PARTNERZY

Głównym partnerem biblioteki w organizacji Imprezy Zamkniętej – w tym przypadku spotkania „Twórz z sercem” - powinien być sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, działający na terenie danej gminy, powiatu czy miasta. To sztab zgłasza organizację Imprezy Zamkniętej do biura WOŚP i to wolontariusze ze sztabu są upoważnieni do kwestowania na terenie biblioteki podczas imprezy.

Zachęcamy do zaangażowania w przygotowanie spotkania lokalnych artystów, krawcowe, koło gospodyń wiejskich itp.

WARTO PRZEMYŚLEĆ

  • Ile jest miejsca? Ile osób może maksymalnie przyjść? Czy uda się przestawić meble tak, żeby wszystkim było wygodnie?
  • Zachęcamy do zorganizowania spotkania międzypokoleniowego. Wiele młodych osób, które chciałyby nauczyć się szyć, może odkryć, że mają w swojej okolicy, wśród sąsiadów osoby, które z radością je tego nauczą!

Działania promocyjne przed spotkaniem

  • Na spotkanie „Twórz z sercem” możecie zapraszać podczas innych wydarzeń, organizowanych przez bibliotekę. Podkreślajcie, że to spotkanie dla wszystkich i zachęcajcie do przychodzenia całymi rodzinami. Chwalcie się, że biblioteka bierze udział w akcji „Biblioteka to miejsce przyjazne sztabom WOŚP” i podczas spotkania wolontariusze będą kwestować na rzecz WOŚP.
     
  • Zamieśćcie informację o spotkaniu na waszej stronie internetowej i na Facebooku

    >> banner internetowy do pobrania
     
  • Wywieście plakaty w bibliotece, pobliskiej szkole, domu kultury, urzędzie gminy, na miejscowej tablicy ogłoszeń.

    >> plakat do pobrania (wystarczy wstawić datę, godzinę, adres i wydrukować potrzebną liczbę egzemplarzy)
     
  • Zadbajcie o jak najszerszą dystrybucję ulotek zapraszających do udziału w spotkaniu – np. możecie je wkładać do wypożyczanych książek niczym zakładkę, wyłożyć je w domu kultury, urzędzie gminy, na przystanku autobusowym, w sklepie, na poczcie itd.

    >> ulotka do pobrania (wystarczy wstawić datę, godzinę, adres i wydrukować w odpowiedniej liczbie egzemplarzy)
     
  • Zaproście wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub innych gości specjalnych. Pokażcie im, że włączacie się aktywnie w największą akcję charytatywną w Polsce!

    >> wzór zaproszenia do pobrania (wystarczy uzupełnić i wydrukować)
     
  • Kilka dni przed spotkaniem wyślijcie informację prasową z opisem spotkania, informacją, że spotkanie odbywa się w ramach współpracy z WOŚP i wolontariusze będą na nim kwestować. Dobrze jest też wysłać zaproszenie do dziennikarzy i zachęcić do wzięcia w nim udziału. Pamiętajcie o przesłaniu tej informacji także do lokalnych portali informacyjnych.

Czy wszystko zostało przygotowane? - lista sprawdzająca

  1. Nawiązałam/łem współpracę ze sztabem WOŚP w mojej gminie, miejscowości i wspólnie uzgodniliśmy, że zorganizujemy spotkanie „Twórz z sercem” między 15.XII.2014 a 11.I.2015 roku.  
  2. Zostały przeprowadzone działania promocyjne (plakaty, ulotki, informacja prasowa, zaproszenia, informacje na stronach internetowych itd.).  
  3. Goście specjalni i dziennikarze potwierdzili obecność (opcjonalnie).    
  4. Linki do filmików i stron internetowych, które będą wyświetlane podczas spotkania (np. instrukcje na YouTube) są przygotowane.
  5. Sprzęt (komputer z dostępem do Internetu, podłączony do rzutnika i głośniczków) jest skompletowany i sprawdzony.
  6. Materiały dla uczestników (np. tkaniny, kleje, włóczka itd., zależnie od wybranej techniki) są przygotowane.
  7. Meble i sprzęt są odpowiednio ustawione.
  8. Poczęstunek został zamówiony/zorganizowany (opcjonalnie).  
  9. Prowadzący spotkanie zna swoje zadania, ma wydrukowany scenariusz.  
  10. Aparat fotograficzny do robienia pamiątkowych zdjęć jest przygotowany i sprawny (ma naładowaną baterię i wolne miejsce na karcie pamięci).  

Przebieg spotkania

PRZYWITANIE (10 minut)

Na ekranie wyświetlony jest już slajd powitalny (można pobrać go TU lub poprosić np. dzieci lub wolontariuszy o przygotowanie takiego slajdu).

>> slajd powitalny do pobrania

Osoba prowadząca spotkanie wita uczestników, gości specjalnych, dziennikarzy i wolontariuszy. Warto podkreślić, że biblioteka jest miejscem przyjaznym sztabom WOŚP i że spotkanie odbywa się w ramach współpracy ze sztabem.

Następnie osoba prowadząca przekazuje krótką informację o spotkaniu: na czym będzie polegać, ile będzie trwało, w jakim celu mają powstać zawieszki/pudełeczka/rękawiczki itd. jaka jest rola wolontariuszy, jaki cel przyświeca spotkaniu.

Osoba prowadząca część merytoryczną organizuje pracę, w razie potrzeby udziela wskazówek uczestnikom.

Na koniec wszystkie stworzone materiały zostają zebrane w jednym miejscu, sfotografowane (warto zrobić zdjęcie osobie, która stworzyła dany przedmiot z rzeczą, którą stworzyła). Osoba prowadząca spotkanie informuje, co stanie się z tymi przedmiotami (np. wręcza je zaproszonym wolontariuszom WOŚP lub informuje, że przedmioty te zostaną przekazane na licytację na rzecz WOŚP).

Podziękowanie za udział w spotkaniu, podziękowanie dla partnerów, sponsorów, wolontariuszy. Prowadzący może zapowiedzieć inne zbliżające się wydarzenia.

Efekty spotkania

Działania promocyjne po spotkaniu:

  • Można przesłać pisemne podziękowanie gościom specjalnym, którzy wzięli udział w spotkaniu.
  • Warto przygotować krótką relację ze spotkania dla mediów i rozesłać wraz z kilkoma zdjęciami dokumentującymi wydarzenie.
  • Relację i zdjęcia ze spotkania można też umieścić na stronach internetowych (organizatora spotkania, urzędu gminy, lokalnym portalu informacyjnym).
  • Jeśli zostały zebrane adresy email uczestników spotkania, można wysłać im kilka zdjęć na pamiątkę.
  • Można zorganizować wystawę zdjęć zrobionych podczas spotkania.
  • Zachęcamy do przesłania relacji do naszej fundacji: magdalena.balicka@frsi.org.pl

Do pobrania:

Banner internetowy do pobrania
Plakat (możliwość uzupełnienia tytułu spotkania, miejsca, daty i godziny)
Ulotka (możliwość uzupełnienia tytułu spotkania, miejsca, daty i godziny)
Wzór zaproszenia (możliwość uzupełnienia tytułu spotkania, miejsca, daty i godziny)
Slajd powitalny wraz z informacją o akcji WOŚP