Aktualności

 

 

15 października 2013 r.
Znamy wyniki konkursu na historię uczestników kursu "O finansach... w bibliotece".

Do konkursu na historię uczestników kursu „O finansach… w bibliotece”, ogłoszonego w ramach II edycji projektu pod tą samą nazwą, wpłynęły 42 zgłoszenia. Komisja konkursowa recenzująca zgłoszenia przyznała nagrody i wyróżnienia orzekając, że najpełniej cele konkursu zrealizowały następujące prace:

I miejsce
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie (woj. warmińsko-mazurskie)

II miejsce
Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny (woj. wielkopolskie)

III miejsce
Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Roppla w Luzinie (woj. pomorskie)

Wyróżnienia
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Bogatyni (woj. dolnośląskie)
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce (woj. małopolskie)
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Żurakowskiego w Kartuzach (woj. pomorskie)
Miejska Biblioteka Publiczna im. K. I. Gałczyńskiego w Morągu (woj. warmińsko-mazurskie)
Biblioteka Publiczna Gminy Nowe Miasto nad Wartą (woj. wielkopolskie)

Wyróżnienie specjalne FRSI
Gminna Biblioteka Publiczna w Dźwierzutach (woj. warmińsko-mazurskie) – dla zespołu „Wrzosy” za piosenkę „O finansach…”

Serdecznie gratulujemy!
 


 

31 sierpnia 2013 r.
15-16 października 2013 r. Seminarium na zakończenie II edycji projektu!

Zarezerwuj termin! Seminarium na zakończenie II edycji projektu odbędzie się w Warszawie, w dniach 15-16 października 2013 r. Podczas seminarium uczestnicy projektu, przede wszystkim zwycięzcy konkursu na najlepszą relację z przeprowadzonego kursu "O finansach. w bibliotece", podzielą się dobrymi pomysłami na prowadzenie zajęć z dziedziny edukacji finansowej z osobami starszymi, jak również efektami tej pracy. Szczegółowe informacje o seminarium przekażemy w drugiej połowie września, po rozstrzygnięciu konkursu.
 


 

10 czerwca 2013 r.
Konsultacje - wsparcie bibliotek w projekcie 

Po szkoleniach, w trakcie przygotowywania spotkań w bibliotekach rodzą się Państwu rozmaite pytania:
 
Czy spotkanie kursowe można zorganizować w filii biblioteki lub poza biblioteką, w budynku zaprzyjaźnionej instytucji? Czy uczestnicy muszą być obecni na każdym spotkaniu? W jaki wygeneruje się hasła do kursu e-learningowego? Jak zebrać grupę 20 osób? Jak wykorzystać środki z mikrodotacji? Jak prawidłowo rozliczyć dotację? Gdzie znaleźć wzory sprawozdań z realizacji projektu?... I wiele innych.
 
Jako uczestnicy projektu mają Państwo możliwość korzystać z pomocy i wsparcia trenerów i ekspertów zewnętrznych.
Jest kilka sposobów, aby uzyskać poradę…
 
KONSULTACJE ON-LINE
za pomocą Grupy Google
 
Konsultacje trwają do 30 września 2013 r.
 
Aby z nich skorzytać, należy przyjąć zaproszenie do grupy dyskusyjnej, które dostali Państwo na adres mailowy. Publikowanie własnych wątków w zamkniętej grupie wymaga utworzenia konta Google. Jeżeli ktoś ma konto pocztowe na gmail.com, może użyć tego konta, ale pozostałe osoby muszą założyć konto Google. Instrukcja pokazująca, jak to zrobić, została wysłana do Państwa jakiś czas temu – można ją znaleźć poprzez Wirtualny Segregator – w komunikacie na ten temat.
 
Znajdą się Państwo w grupie O FINANSACH W BIBLIOTECE i będą mogli zobaczyć pierwszy wątek w dyskusji. Można czytać opublikowane wcześniej wątki, dopisywać do nich swoje komentarze, odpowiedzi, dodatkowe pytania, można także rozpocząć nowy wątek.
 
Mogą Państwo czytać posty na forum, odpowiadać na nie lub tworzyć nowe wątki.
Proszę też zadbać o takie ustawienia swojego konta, żeby wygodnie było Państwu z niego korzystać i żeby Państwa skrzynki mailowe nie były zbyt często zasypywane powiadomieniami o nowych wątkach w dyskusji (na maila przychodzą wszystkie maile z grupy, co można zmienić).
 
Zmiana ustawień członkostwa przez członka grupy:
http://support.google.com/groups/bin/answer.py?hl=pl&answer=1047839&topic=2459492&ctx=topic
 
Jeśli pojawi się pytanie, które chcą Państwo bezpośrednio wysłać trenerowi, mogą Państwo też skorzystać z jego e-maila. Trenerzy będą zbierać najważniejsze wątki i zamieszczać na w grupie dyskusyjnej (bez podawania informacji, od kogo to pytanie lub problem zostały skierowane).
 
Pytania do koordynatorki z FRSI, związane z projektem, też mogą trafiać do grupy Google, szczególnie jeśli wątek może potencjalnie zainteresować innych uczestników.
 
CZAT Z EKSPERTEM
 
Raz lub dwa w miesiącu mogą Państwo rozmawiać z trenerami przez komunikator Skype.
W każdym miesiącu będzie ustalony konkretny temat czatu, ale mogą tam Państwo również pisać / rozmawiać o wszystkich pojawiających się trudnościach, dzielić się wrażeniami, obawami itp.
 
WIZYTY W BIBLIOTEKACH
 
Wizyty odbywają się w okresie od początku maja do 30 września  2013 r. 
 
Biblioteki będą odwiedzane przez:
- opiekuna z biblioteki wojewódzkiej, 
- trenera 
lub
- koordynatorkę FRSI.
 
Proszę pamiętać, że wizyty mają być wsparciem dla Państwa, a nie kontrolą.
Do jednej biblioteki trafi jedna lub dwie osoby, czyli odbędzie się jedna lub dwie wizyty (w rozsądnym odstępie czasowym).
Wizyty będą się zawsze odbywać po wcześniejszym ustaleniu z Państwem terminu, celów i przebiegu spotkania. Mogą odbywać się zarówno w trakcie spotkań z seniorami, jak i „w międzyczasie”.
 
W czasie wizyty możliwe jest:
 
  • omawianie kwestii technicznych (związanych z kursem, materiałami, stron www)
  • omawianie spraw organizacyjnych związanych z realizacją spotkań (komunikacja z uczestnikami, zorganizowanie przestrzeni, przygotowanie sprzętu)
  • omawianie prowadzenia spotkań z seniorami (moderowania dyskusji, prowadzenia ćwiczeń)
  • poprowadzenia fragmentu spotkania / wystąpienia w roli gościa, współprowadzącego
  • spotkanie z władzami lokalnymi, żeby pogratulować projektu, podyskutować o szansach na kontynuację etc.; spotkanie z partnerami
  • wsparcie biblioteki w przygotowaniu zgłoszenia do konkursu
  • obserwacje i rozmowy osoby wizytującej, która zbiera wnioski z edycji pilotażowej, by ulepszyć i dopracować kolejne edycje.

Terminy spotkań powinny się znaleźć we wspólnym dokumencie Google minimum na 2 tygodnie przed planowanym spotkaniem!

DOKUMENT GOOGLE
 
Wszyscy Państwo dostali zaproszenie do wspólnego dokumentu Google, w którym powinny zostać wpisane (z możliwie jak największym wyprzedzeniem, min. dwutygodniowym) terminy spotkań z osobami starszymi.
Dokument nazywa się O FINANSACH_biblioteki terminy spotkań i wizyt. Ponieważ w tym roku z dokumentu korzysta ponad 220 osób – zdecydowaliśmy się udostępnić do edycji ten dokument jedynie 7 opiekunom regionalnym – biblioteki mogą go jedynie wyświetlić. Prosimy o podawanie terminów swoich spotkań kursowych opiekunom, aby mogli go wpisać do tabeli. Umożliwi to nam zaplanowanie wizyt oraz ogólną orientację, z jaką dynamiką odbywają się w Państw bibliotekach spotkania z osobami starszymi.
 
W razie problemów związanych z dostępem lub obsługą grupy lub dokumentu Google, prosimy o kontakt: edukacjaekonomiczna@frsi.org.pl.
 
 

 
  
 
9 maja 2013 r.
Konkurs na historię uczestników kursu "O finansach... w bibliotece – II edycja" - plakat do pobrania
 
 
 

 
 
30 kwietnia 2013 r.
Konkurs na historię uczestników kursu "O finansach... w bibliotece – II edycja"
 
Kurs o finansach... w bibliotece

Czy warto? Dlaczego? Jak zachęcić innych?

Czy udział w kursie wpłynął na moją codzienność? 
 
Zapraszamy do udziału w konkursie na historię uczestników kursu "O finansach... w bibliotece – II edycja"
 
ZGŁOSZENIA DO 16 WRZEŚNIA 2013!
 
Do wygrania wiele nagród, m.in. projektory, tablety, aparaty fotograficzne, drukarki, ekspresy do kawy przydatne przy organizowaniu spotkań w bibliotekach.
 
Aby wziąć udział w konkursie, należy opowiedzieć (za pomocą prostego fotoreportażu lub materiału filmowego) o korzyściach uczestnika/czki kursu „O finansach… w bibliotece – II edycja”.
 
Szczegółowe informacje, regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie konkursu
 
 

 

 

22 marca 2013 r.
Materiały metodyczne pomocne w przygotowaniu i prowadzeniu zajęć 

Osoby starsze, które będą uczestniczyć w zajęciach z zakresu edukacji ekonomicznej, mogą mieć niewielką wiedzę na temat nowoczesnych narzędzi, a nawet trudności w posługiwaniu się komputerem. Przed rozpoczęciem zajęć w ramach kursu „O finansach… w bibliotece” warto sprawdzić umiejętności jego przyszłych uczestników, wyjaśnić, pomóc lub przeprowadzić krótkie szkolenie na temat obsługi komputera i Internetu. 

W zakładce "Materiały" udostępniliśmy publikacje, które mogą pomóc w przygotowaniu takich szkoleń. Są to zarówno opracowania metodyczne (dla osób prowadzących zajęcia), jak i materiały dla uczestników zajęć. Zostały one przygotowane w związku z realizacją Programu Rozwoju Bibliotek oraz projektu "Informacja dla obywateli - cybernawigatorzy w bibliotekach". Zawierają także opisy dobrych praktyk wraz z kontaktami do realizatorów szkoleń – można więc zasięgnąć konsultacji praktyków kontaktując się bezpośrednio z bibliotekami, które prowadziły zajęcia. Zachęcamy do lektury!
 


 

 

11 marca 2013 r.
Rozpoczęły się szkolenia  dla przedstawicieli bibliotek uczestniczących w projekcie „O finansach w bibliotece – II edycja”

Szczegółowe informacje o szkoleniach, czas rozpoczęcia i zakończenia, podział na grupy, program oraz materiały są dostępne u opiekunów regionalnych projektu, w wojewódzkich bibliotekach publicznych. Szkolenia odbywają się w miastach wojewódzkich.

Terminy szkoleń w województwach:

dolnośląskie

8-9 kwietnia – dla bibliotekarzy z bibliotek, które uczestniczyły w I edycji konkursu i kontynuują realizację projektu

10-12 oraz 15-17 kwietnia – dla bibliotekarzy z bibliotek po raz pierwszy uczestniczących w projekcie

lubelskie

12-13 marca - dla bibliotekarzy z bibliotek, które uczestniczyły w I edycji konkursu i kontynuują realizację projektu

10-12 kwietnia - dla bibliotekarzy z bibliotek po raz pierwszy uczestniczących w projekcie

małopolskie

11-13 marca - dla bibliotekarzy z bibliotek, które uczestniczyły w I edycji konkursu i kontynuują realizację projektu

14-15 marca - dla bibliotekarzy z bibliotek po raz pierwszy uczestniczących w projekcie

podkarpackie

3-5 kwietnia

pomorskie

20-22 marca 

warmińsko-mazurskie

21-22 marca - dla bibliotekarzy z bibliotek, które uczestniczyły w I edycji konkursu i kontynuują realizację projektu

18-20 marca - dla bibliotekarzy z bibliotek po raz pierwszy uczestniczących w projekcie

wielkopolskie

19-21 marca - dla bibliotekarzy z bibliotek, które uczestniczyły w I edycji konkursu i kontynuują realizację projektu oraz z tych bibliotek, które po raz pierwszy uczestniczących w projekcie.

 

Materiały ułatwiające przeprowadzenie spotkań w bibliotekach oraz promocyjne – w wersji PDF oraz w wersji do edycji (program Microsoft Publisher):

Plakat dla bibliotek – informacja o spotkaniach i kursie e-learningowym (plik PDF)
Plakat dla bibliotek – informacja o spotkaniach i kursie e-learningowym (plik MS Publisher)
Plakat dla bibliotek – zaproszenie na cykl spotkań i kurs e-learningowy (plik PDF)
Plakat dla bibliotek – zaproszenie na cykl spotkań i kurs e-learningowy (plik MS Publisher)

 

 


 

27 lutego 2013 r.
Rekrutacja do II edycji projektu zakończyła się. 
 

Zakończyła się rekrutacja do II edycji projektu "O finansach w bibliotece". W projekcie weźmie udział 106 bibliotek z 7 województw.

Uczestnikami projektu w tym roku będą zarówno biblioteki, które uczestniczyły w I edycji (33 biblioteki) jak i te, które po raz pierwszy przystępują do projektu (73).

Lista uczestników w podziale na województwa

 


 

 
15 lutego 2013 r.
Termin rekrutacji przedłużony do 19 lutego! 
 

Termin rekrutacji do II edycji projektu "O finansach... w bibliotece" został przedłużony. Na zgłoszenia bibliotek czekamy do 19 lutego br. 

 


 

 
29 stycznia 2013 r. 
Rozpoczynamy II edycję projektu O finansach... w bibliotece! 
 
Chcesz rozszerzyć ofertę biblioteki o edukację ekonomiczną osób starszych? Zgłoś swoją bibliotekę do udziału w projekcie „O finansach… w bibliotece – II edycja”!
 
Zapraszamy biblioteki uczestniczące w I lub II rundzie Programu Rozwoju Bibliotek z województw: dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego do udziału w II edycji projektu „O finansach… w bibliotece”.
 
Na zgłoszenia do konkursu czekamy do 15 lutego 2013 r. Ze zgłoszeń przesłanych na konkurs wyłonimy 110 bibliotek, które wezmą udział w projekcie.
 
Z zakładki Rekrutacja można pobrać Regulamin konkursu i Formularz zgłoszeniowy.