O projekcie

W grudniu 2012 roku Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim rozpoczęła realizację drugiej edycji projektu pt. „O finansach… w bibliotece”. Założenia projektu są zgodne z celami Programu Rozwoju Bibliotek.
 
Projekt służy zwiększeniu u osób powyżej 50. roku życia, mieszkających na terenach wiejskich i w małych miastach, umiejętności niezbędnych do poruszania się w świecie finansów, korzystania z bankowości elektronicznej. Ma na celu także przygotowanie 220 bibliotekarzy do prowadzenia spotkań edukacyjnych poświęconych tematyce edukacji ekonomicznej. 
 
Więcej informacji o projekcie "O finansach... w bibliotece" - II edycja
 
W ramach projektu w 110 bibliotekach gminnych zostaną zorganizowane spotkania edukacyjne, w czasie których uczestnicy dowiedzą się o funkcjonowaniu instytucji finansowych, możliwościach bankowości elektronicznej, korzyściach płynących z planowania wydatków i tworzenia budżetów domowych. W zdobywaniu nowych informacji i umiejętności pomoże przeznaczony dla osób starszych, przygotowany i przetestowany w czasie pierwszej edycji projektu kurs e-learningowy.
 
Organizatorami spotkań będą biblioteki uczestniczące w I lub II rundzie Programu Rozwoju Bibliotek z województw: dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego. Wojewódzkie biblioteki publiczne z tych 7 województw będą wspierać działania lokalnych bibliotek.
 
Uczestnicy I edycji projektu, zakończonej w listopadzie 2012 roku, mieli możliwość zdobycia wiedzy m.in. na temat:
  • zakładania internetowego konta bankowego,
  • bezpiecznych zakupów przez Internet,
  • wyboru ofert ubezpieczenia nieruchomości,
  • różnic pomiędzy kredytem a pożyczką.
W roku 2012 z oferty spotkań edukacyjnych w bibliotekach skorzystało ponad 1800 osób po 50 roku życia z pięciu województw.
 
Dowiedz się więcej o I edycji projektu.
 
Projekt „O finansach… w bibliotece – II edycja” - w liczbach
 
Działaniami w projekcie obejmiemy 7 województw: dolnośląskie, lubelskie, małopolskie, podkarpackie, pomorskie, warmińsko-mazurskie i wielkopolskie.
 
7 wojewódzkich bibliotek publicznych włączy się w realizację projektu.
 
110 bibliotek (uczestników I lub II edycji Programu Rozwoju Bibliotek) weźmie udział w projekcie.
 
220 pracowników bibliotek (po 2 z każdej biblioteki) weźmie udział w szkoleniach  i zorganizuje w bibliotekach spotkania dla osób po 50. roku życia.
 
2200 osób 50+ weźmie udział w cyklu 5 spotkań w bibliotece na temat finansów i ekonomii przez Internet.
 

10 godzin kursu e-learningowego zostanie udostępnionych do wykorzystania przez biblioteki w czasie spotkań z osobami starszymi.