11 marca 2014 r.
Organizacje pozarządowe mogą składać wnioski o dofinansowanie wspólnych projektów z bibliotekami

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił nowy priorytet "Partnerstwo publiczno-społeczne" w programie "Promocja literatury i czytelnictwa". O dofinansowanie w ramach priorytetu mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, które we współpracy z bibliotekami publicznymi przygotują i zrealizują kompleksowe projekty integrujące biblioteki i społeczności lokalne. Minimalna kwota wnioskowanego dofinansowania wynosi 10 000 złotych, a maksymalna 30 000 złotych. Nabór wniosków w systemie EBOI potrwa od 17 marca do 30 kwietnia 2014 r.

Głównym celem priorytetu "Partnerstwo publiczno-społeczne" jest aktywizacja lokalnej społeczności wokół biblioteki publicznej oraz wzmocnienie znaczenia biblioteki jako miejsca integracji społecznej. Uprawnieni wnioskodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie zadań integrujących biblioteki i społeczności lokalne, przy czym każde zadanie musi zawierać trzy poniższe elementy:

1. Zorganizowanie i prowadzenie wolontariatu na rzecz biblioteki;
  2. Zorganizowanie i przeprowadzenie w ciągu roku co najmniej sześciu spójnych ze sobą działań aktywizujących lokalną społeczność wokół biblioteki;
  3. Zorganizowanie i przeprowadzenie jednego, jednodniowego wydarzenia promującego bibliotekę wśród członków lokalnej społeczność („święto biblioteki”).

Więcej informacji:
Nowy priorytet "Partnerstwo publiczno-społeczne"
Promocja literatury i czytelnictwa – Partnerstwo publiczno-społeczne
Regulamin priorytetu "Partnerstwo publiczno-społeczne"

Na portalu ngo.pl znajdziesz Internetowe Centrum Wsparcia. Poleć je społecznikom odwiedzającym Twoją bibliotekę!

Małe organizacje pozarządowe, działające w niewielkich miejscowościach i prowadzone przez społeczników, często potrzebują wsparcia i doradztwa na temat prawa, finansów, księgowości. To głównie do nich skierowana jest oferta ICW – profesjonalnego, bezpłatnego doradztwa przez Internet. Warto ich tam odesłać.

Internetowe Centrum Wsparcia to zasoby wiedzy, dostępne na portalu organizacji pozarządowych ngo.pl oraz zespół doradców i ekspertów, z którymi można skontaktować się on-line. Wśród treści na portalu można znaleźć zawsze aktualne wiadomości ze świata organizacji pozarządowych – zmiany w prawie, informacje o konkursach, dostępnych funduszach itd. W serwisie codziennie pojawia się ok. 100 nowych wiadomości, zawsze sprawdzanych i opracowywanych przez zespół redakcyjny portalu.

Sekcja poradnik.ngo.pl to kopalnia wiedzy dla tych, którzy zakładają organizację, jak i dla tych, którzy już ją prowadzą. Są tam wzory umów (darowizny, zlecenia, współpracy z wolontariuszem itd.), przejrzyste instrukcje: jak napisać statut, sprawozdanie, co daje statut OPP i wiele praktycznych wskazówek, jak z sukcesem działać w sektorze.

Ci, którzy odpowiedzi na pytania nie znajdą w portalu, mogą skontaktować się doradcą – przez e-mail, Skype, Gadu-Gadu czy telefonicznie (poradnik.ngo.pl/zapytaj). Z porad takich miesięcznie korzysta 600 organizacji.

Do pobrania: plakat Internetowego Centrum Wsparcia (A3)

Oferta Internetowego Centrum Wsparcia (ICW):

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu o ICW:

Projekt Internetowe Centrum Wsparcia jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.