Inspiracje

Na tej stronie prezentujemy publikacje, przydatne strony WWW, narzędzia i usługi oraz inne materiały poświęcone ważnym dla Stref Innowacji tematom i zagadnieniom. Zachęcamy do korzystania!

Czym są innowacje społeczne?
Jak przeprowadzić diagnozę potrzeb społeczności lokalnej?
Jak generować nowe pomysły?
Jak skutecznie wprowadzać zmiany?
Jak planować działania i skutecznie realizować plany?
Jak zorganizować dobre spotkanie / konferencję?
Jak oceniać skuteczność działań (ewaluacja)?
Jak dzielić się wiedzą z innymi?
Jak pozyskiwać sojuszników wśród partnerów lokalnych?
Jak aktywizować społeczność lokalną?
Jak wspólnie planować przestrzeń publiczną?

Czym są innowacje społeczne?

Głos Stoczni, zeszyt nr 2, „Innowacje”- próba zdefiniowania innowacji społecznych poparta przykładami przedsięwzięć uznanych za innowacyjne.

Jak przeprowadzić diagnozę potrzeb społeczności lokalnej?

Agata Urbanik: Quo vadis? O partycypacyjnej diagnozie lokalnej. Warszawa, Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, 2011 - podręcznik odpowiadający na pytanie, po co diagnozować, zawierający opisy praktycznych metod diagnozy.

Jak generować nowe pomysły?

Katarzyna Wójcik, Tomasz Sierotowicz: Udoskonalona metoda burzy mózgów narzędziem skutecznego poszukiwania rozwiązań innowacyjnych - bardzo kompleksowo i naukowo o burzy mózgów jako metodzie poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. Dla tych którzy lubią wiedzieć więcej, niż wymaga tego praktyka.

Narzędzia:

Media Lab Innowacji Społecznej. Cz. 4, Burza mózgów (wideo) - krótko o zasadach burzy mózgów

Mapy myśli w 10 krokach (wideo) - wszystko co chcielibyście wiedzieć o mapach myśli, a baliście się zapytać – w formie multimedialnego instruktażu.

Mapy Myśli: Pięć najlepszych programów do mindmappingu - burza słów i myśli w wersji niekoniecznie papierowej – przewodnik po aplikacjach do tworzenia map myśli.

Jeśli ktoś woli uczyć się z osobistych doświadczeń fana map myśli to jest taki blog: http://mapymysliblog.pl/blog/

A tu różne wariacje burzy mózgów: http://www.portfel.pl/pdf/art4013 

Jak skutecznie wprowadzać zmiany?

Zarządzanie zmianą w organizacjach publicznych. Red. Roman Batko. Kraków, Wojewódzki Urząd Pracy 2011 - przegląd koncepcji zarządzania zmianą w instytucjach publicznych.

Jak planować działania i skutecznie realizować plany?

Planowanie pracy biblioteki, Warszawa: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, 2009 - obszerny podręcznik zawierający informacje na temat planowania działań biblioteki.

Podręcznik – Zarządzanie cyklem projektu.  Ministerstwo Gospodarki i Pracy, 2004 - publikacja zawiera unijną koncepcję zarządzania projektami wraz z opisem takich narzędzi, jak np. matryca logiczna.

Lokalne muzeum w globalnym świecie. Poradnik praktyczny – poradnik w trzech krokach prezentuje metodę interpretacji dziedzictwa przydatną w planowaniu i wdrażaniu nowych działań w bibliotece.
Kopalnia wiedzy z zakresu narzędzi z treningu kreatywnego, które w publikacji tworzą logiczny ciąg, począwszy od technik poznania specyfiki swoich zasobów po zaplanowanie ich wykorzystania. 

Jak zorganizować dobre spotkanie / konferencję?

Małgorzata Czarnecka: DOBRE SPOTKANIE: jak to zrobić? Warszawa, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego 2013 - poradnik organizacji spotkań zawierający także zestaw metod, które mogą uatrakcyjnić spotkanie, angażować uczestników i osiągnąć zakładane cele.

Narzędzia:

Organizujesz spotkanie – nie zapomij - lista czynności, o których trzeba pamiętać organizując spotkanie.

Jak oceniać skuteczność działań (ewaluacja)?

EWALUACJA Jak to się robi? Poradnik dla programów PAFW. Wyd. Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, 2013 - podręcznik omawiajacy proces ewaluacji z perspektywy organizacji pozarządowych - jak go przeprowadzić, jakich metod można użyć.

Ewaluacja. Poradnik dla pracowników administracji publicznej. Warszawa, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego 2012 - podręcznik dla administracji publicznej, opisujący proces ewaluacji raczej z perspektywy zlecającego to zadanie, dla tych którzy chcą wiedzieć więcej, niż jest to potrzebne dla ewaluacji działań realizowanych przez bibliotekę.

Teoria i praktyka ewaluacji interwencji publicznych. Podręcznik akademicki. Pod red. nauk. Karola Olejniczaka, Marka Kozaka, Bartosza Ledziona. Warszawa 2008 - podręcznik naukowy

Jak dzielić się wiedzą z innymi?

Narzędzia:

Najbardziej oczywista odpowiedź :)  na portalu www.labib.pl  

Webwriting – sztuka skutecznego pisania w sieciwskazówki jak tworzyć atrakcyjne teksty przykuwające wzrok i wzbudzające zainteresowanie czytelników Internetu.

Jak pozyskiwać sojuszników wśród partnerów lokalnych?

Małgorzata Borowska, Maja Branka, Joanna Wcisło. Docenić bibliotekę. Jak skutecznie prowadzić rzecznictwo. Warszawa, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, 2012  - podręcznik zawierający praktyczną wiedzę na temat prowadzenia działań rzeczniczych przez biblioteki. Wzbogacony o filmy, w tym wywiad z jedną z liderek Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy.

Marta Lewandowska: Droga do partnerstwa - kilka ważnych pytań, 2013 - praktyczny poradnik o tym, po co i jak tworzyć partnerstwa lokalne.

Zbigniew Wejcman: Rozwój partnerstw lokalnych na Mazowszu. Doświadczenia 10 społeczności. Warszawa, Stowarzyszenie BORIS, 2008 - przykłady działania partnerstw zebrane przez jedną z kluczowych organizacji pozarządowych zajmujących się tym zagadnieniem na Mazowszu.

Partnerska Warszawa. Doświadczenie rozwoju lokalnego w praktyce. Red. Paweł Jordan, Stowarzyszenie BORIS - przykłady działania partnerstw (tym razem z Warszawy).

Jak aktywizować społeczność lokalną?

Bank wiedzy: publikacje o konsultacjach społecznych (Fundacja Civis Polonus) - zbiór praktycznych poradników dotyczących konsultacji społecznych.

Jak wspólnie planować przestrzeń publiczną?

http://partycypacjaobywatelska.pl/ - strona zawierająca przykłady działań włączających mieszkańców, także w kontekście planowania przestrzeni publicznej.