O projekcie

Strefy innowacji w bibliotece to inicjatywa Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego skierowana do bibliotek publicznych z miejscowości liczących od 15 000 do 100 000 mieszkańców. Biblioteki biorące udział w projekcie wspólnie z mieszkańcami poszukują rozwiązań ważnych problemów całej społeczności, testują nowe pomysły, eksperymentują, wprowadzając do swojej oferty nowatorskie działania. Pomagają im w tym aktywni ludzie i nowe technologie.

W 2013 i 2014 roku zrealizowaliśmy edycję pilotażową projektu, w której wzięło udział 5 bibliotek: z Jarocina, Oświęcimia, Wieliczki, Piekar Śląskich i Grodziska Mazowieckiego

Na początku listopada zakończyliśmy rekrutację do fazy wdrożeniowej projektu. W wyniku konkursu do udziału zakwalifikowały się biblioteki: z Cieszyna, Głogowa, Jasła, Krosna, Krotoszyna, Kwidzyna, Łap, Oławy, Piaseczna, Piotrkowa Trybunalskiego, Przasnysza, Słupska i Sopotu. Ponadto udziału w projekcie zaproszone zostały biblioteki z Dąbrowy Górniczej, Gołdapi, Morąga, Nowego Tomyśla, Sępólna Krajeńskiego, Suchej Beskidzkiej i Wołomina. W projekcie weźmie udział 20 bibliotek.

Co o projekcie mówią uczestnicy jego pilotażowej edycji?

Strefy Innowacji to projekt niezwykły.
Dzięki udziałowi w nim po raz pierwszy otrzymaliśmy możliwość realizacji wymarzonych działań. Tu nie ma określonego planu, który trzeba zrealizować, nie ma barier, które ograniczałyby pole działania, a jedyne, co może zatrzymać rozmach naszych poczynań, to własna wyobraźnia.

Paulina Powązka, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce

Dzięki Strefie Innowacji w Oświęcimiu działa Oświęcimska Informacja Lokalna i Radio Oświęcim. Dla wszystkich mieszkańców i z wszystkimi mieszkańcami, którzy będą chcieli się do naszych działań przyłączyć. Wprowadzając „nowy produkt na rynek” zawsze trzeba liczyć się z ryzykiem. Zawsze może się okazać, że pomysł, który wydawał się świetny, nie znalazł odbiorców albo został źle przyjęty. My podjęliśmy ryzyko i było warto!
Monika Raczyńska, Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu

Planujemy stworzyć platformę wymiany informacji dla stowarzyszeń i instytucji kultury, która będzie informować o organizowanych imprezach i stanie się miejscem, gdzie można znaleźć partnerów dla własnych działań albo zasoby, których potrzebujemy do ich realizacji. Docelowo chcemy stworzyć Pogotowie Projektowe - gdzie ludzie będą przychodzić z własnymi pomysłami, a my będziemy wspierać ich realizację - ale nie realizować.
Agnieszka Borkiewicz, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin

Co oferujemy bibliotekom uczestniczącym w projekcie Strefy Innowacji?

•    Udział w 2-dniowej konferencji otwierającej projekt.
•    Szkolenia (cztery warsztaty, w sumie 13 dni)
•    Wsparcie doradcy
•    Coaching
•    Granty na realizację działań (do 10 000 PLN)

W dniach 8-9 grudnia 2014 r. uczestnicy fazy pilotażowej i wdrożeniowej wezmą udział we wspólnym spotkaniu, dzieląc się doświadczeniami i uczestnicząc w inspirujących warsztatach. Od stycznia do czerwca 2015 roku trzyosobowe zespoły z dwudziestu bibliotek, uczestniczących w fazie wdrożeniowej, rozpoczną cykl szkoleń składający się z czterech warsztatów (w sumie 13 dni), obejmujących takie zagadnienia, jak diagnoza lokalna, komunikacja w zespole, planowanie działań strefy innowacji, zarzadzanie zmianą jako podstawa skutecznej realizacji planów. W tym czasie uczestnicy będą też mogli skorzystać z coachingu i doradztwa oraz ubiegać się grant wspierający zaplanowane działania. Na początku 2016 roku FRSI przygotuje opis doświadczeń związanych z tworzeniem stref innowacji, z którego będą mogły skorzystać wszystkie biblioteki, organizacje pozarządowe, władze lokalne.
 

Biblioteki, w których działają Strefy Innowacji, są nie tylko centrum życia kulturalnego, ale przestrzenią, gdzie stawia się ważne pytania dla przyszłości miejscowości i jej mieszkańców i wspólnie poszukuje na nie najlepszych odpowiedzi.

Jacek Królikowski, koordynator projektu: Społeczności lokalne, które nauczą się diagnozowania problemów społecznych, poszukiwania innowacyjnych pomysłów na ich rozwiązywanie, a także ich realizację na zasadach współpracy i wzajemnego zaufania, będą się szybciej rozwijać. Jesteśmy przekonani, że działania Stref Innowacji będą najbardziej efektywne tam, gdzie biblioteka jest otwarta na nowe działania i współpracuje z partnerami lokalnymi, a władze lokalne doceniają znaczenie innowacji i kapitału społecznego dla rozwoju lokalnego.  

Marta Lewandowska, trenerka, autorka koncepcji i koordynatorka warsztatów realizowanych w ramach Stref innowacji: Gdzie zaczyna się, a gdzie kończy rola biblioteki? Jakie miejsce może zająć biblioteka w kontekście wyzwań i zjawisk współczesnego świata? Czy biblioteka jest dla społeczności, czy społeczność dla biblioteki, a może biblioteka po prostu jest społecznością...? Czym wreszcie są innowacje, jakie warunki musi spełniać produkt, działanie, abyśmy mogli określić je mianem innowacyjnego? To właśnie z pytań, wątpliwości i świadomego namysłu narodziły się Strefy Innowacji. A każda uczestnicząca w nich biblioteka będzie musiała rozstrzygnąć samodzielnie dylemat: jakie jest jej miejsce i rola w społeczności, jak świadomie może czerpać z innowacji, i jak włączać w procesy planowania jak największą liczbę mieszkańców.