Cykl webinariów poświęcony nowym technologiom i narzędziom IT, organizowany w ramach cyfrowego miesiąca z LABIBem „Get IT” przez sieć bibliotekarzy LABiB we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

"Get IT" - cyfrowy miesiąc z Labibem to miesiąc tematyczny o nowych technologiach w bibliotece, zorganizowany w listopadzie 2014 roku na portalu labib.pl przez społeczność LABiB. Na portalu labib.pl oraz podczas webinariów aktywni członkowie sieci LABiB i zaproszeni przez nich eksperci z całej Polski dzielili się wiedzą na temat wykorzystania Internetu i narzędzi IT w różnych obszarach pracy w bibliotece.

4. Planuj i działaj! Jak nie dać się pokonać projektom technologicznym – webinarium z 3 grudnia 2014 r.

Czwarte webinarium z cyklu "Get IT" - cyfrowy miesiąc z Labibem. Podczas webinarium rozmawialiśmy o tym, czym są projekty technologiczne, o najbardziej powszechnych problemach w takich projektach i sposobach na ich uniknięcie.

PREZENTUJĄCY
Michał Mach
- przedsiębiorca, trener, konsultant i projektant oprogramowania. Współzałożyciel projektu CiviCRM (wolne i otwarte oprogramowanie do zarządzania relacjami z otoczeniem w kampaniach społecznych), przewodniczący Rady Fundacji ePaństwo, członek założyciel Stowarzyszenia 61, Stowarzyszenia Bank Drugiej Ręki, Stowarzyszenia Hackerspace Warszawski. Pasjonat otwartości, transparentności, powszechności dostępu do wiedzy i pragmatycznego korzystania z Internetu i technologii informatycznych w przedsięwzięciach społecznych.

PROWADZĄCA
Dorota Kostowska
– główna specjalistka ds. szkoleń, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego 

MATERIAŁY

Zobacz nagranie. Czas trwania: 68 min.




3. O darmowych narzędziach IT w projektach społecznych - webinarium z 26 listopada 2014 r.

Trzecie webinarium z cyklu "Get IT" - cyfrowy miesiąc z Labibem. Podczas webinarium rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób wykorzystać darmowe narzędzia IT do zarządzania projektami, a także - jak media społecznościowe oraz narzędzia do zarządzania zespołami, kontaktami i zadaniami mogą usprawnić projektową pracę.

PREZENTUJĄCA
Kamila Sidor – przedsiębiorca społeczny, współtwórczyni i CEO międzynarodowej społeczności kobiet w IT - Geek Girls Carrots (geekgirlscarrots.pl). Inwestor w startupie technologicznym Motivapps, współorganizatorka pierwszego Startup Weekendu w Polsce. W 2014 roku została wybrana do grona 25 młodych liderów przez magazyn “Teraz Polska” oraz znalazła się na liście liderów Europy Środkowo-Wschodniej New Europe 100.

PROWADZĄCA
Dorota Kostowska – główna specjalistka ds. szkoleń, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

MATERIAŁY

Zobacz nagranie (czas trwania: 68 min)

 




2. Praca w chmurze czyli po co bibliotekarzom dysk Google? - webinarium z  19 listopada 2014 r.

Drugie webinarium z cyklu "Get IT" - internetowych spotkań o tematyce dotyczącej narzędzi technologicznych i nowych mediów. Podczas webinarium zastanawialiśmy się, czym jest chmura i rozmawialiśmy o tym, jak wykorzystać narzędzia do pracy w chmurze tak, by nasze działania przebiegały sprawniej i wygodniej.

PREZENTUJĄCA
Marta Kostecka - bibliotekarka w Mediatece Akademii Sztuki w Szczecinie, aktywna członkini liderskiej sieci dla blibliotkarzy LABiB, fascynatka nowych technologii i nowych mediów w służbie bibliotekom. Praktykuje zawodowo edukację informacyjną i medialną.

PROWADZĄCA
Dorota Kostowska - główna specjalistka ds. szkoleń, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

MODERATORKA CZATU
Elżbieta Matonóg - sieć LABiB.

MATERIAŁY

Zobacz nagranie (czas trwania: 48 min) 

MATERIAŁY DODATKOWE:

Po co nam chmura? - inspiracja Marty Kosteckiej na portalu labib.pl




1. Jak redagować stronę internetową, by była dostępna dla użytkownika niepełnosprawnego? - webinarium z 12 listopada 2014 r.

Pierwsze webinarium z cyklu „Get IT” - cyfrowy miesiąc z Labibem, przygotowanego przez uczestniczki i uczestników sieci LABIB. Podczas webinarium zastanawialiśmy się nad tym, jak redagować strony internetowe, by były one dostępne dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Omawiane zagadnienia to między innymi: co to znaczy, że strona internetowa jest dostepna, jakie są zasady dostępności i jakie wymogi strona powinna spełniać, podstawy prawne regulujące kwestię dostępności stron WWW i wynikające z nich obowiązki dla bibliotek, a także praktyczne wskazówki o tym, jak przygotowywac i redagować materiały na stronę WWW.

PREZENTUJĄCA

Elżbieta Matonóg - animatorka kultury, trenerka i instruktorka  nowych technologii informacyjnych, popularyzatorka bezpiecznego korzystania z Internetu, aktywna członkini sieci LABIB, Latarniczka  Polski Cyfrowej. Na co dzień pracuje w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publiczna w Olkuszu. Jest inspiratorką i kreatorką usług odpowiadających na realne potrzeby społeczności lokalnej, entuzjastką współpracy instytucji kultury z organizacjami pozarządowymi.

PROWADZĄCA:

Dorota Kostowska - główna specjalistka ds. szkoleń, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

MODERATORKA CZATU

Marta Kostecka - Akademia Sztuki w Szczecinie, członkini sieci LABiB

Webinarium zainicjowało cykl internetowych spotkań o tematyce dotyczącej narzędzi technologicznych i nowych mediów. Cykl przygotowywany jest przez sieć bibliotekarzy LABIB we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i stanowi uzupełnienie organizowanego w listopadzie “Get IT” - cyfrowego miesiąca z Labibem” na portalu labib.pl.

MATERIAŁY:

Zobacz nagranie (czas trwania: 56 min)




MATERIAŁY DODATKOWE:

Automatyczna diagnoza stylu

Film "Dostępne Strony — osoby niesłyszące"


Narzędzie do sprawdzania poprawności składni stron internetowych