Budujesz wizerunek? Użyj tych materiałów!

Ważne liczby, kluczowe statystyki, ciekawe historie – o tym wszystkim warto (i należy!) pamiętać prowadząc działania rzecznicze. Oczywiście ich pierwszym i najważniejszym źródłem są dane Twojej biblioteki. Zachęcamy jednak do wykorzystania także atrakcyjnych zasobów, narzędzi i materiałów dostępnych na portalu www.biblioteki.org.

Chcesz powiedzieć, co Twoja biblioteka daje ludziom? Świetnie! Warto jednak przedstawić także szerszy kontekst i pokazać działania bibliotek oraz ich znaczenie w skali całego kraju. Pomoże w tym mashup raportu "Po co Polakom biblioteki?"

Znajdują się tu najważniejsze dane, pokazujące w prosty i atrakcyjny sposób, dlaczego ludzie przychodzą do bibliotek, i co dzięki bibliotekom zyskują.  Mashup znakomicie nadaje się do przesłania (w formie linka) samorządowcom, warto także pomyśleć o zaprezentowaniu go na posiedzeniu Rady Gminy (np. jako dodatek do prezentacji o działalności Twojej biblioteki).

O wynikach raportu możesz poinformować także użytkowników biblioteki. Wystarczy, jeżeli wywiesisz w bibliotece (lub również poza jej murami) plakat "Po co Polakom biblioteki?".

Plakat do pobrania w formacie A3 (plik PDF).

Możesz też napisać do przedstawicieli samorządu list, w którym poinformujesz o wynikach raportu i przypomnisz, że Twoja biblioteka także uczestniczy w Programie Rozwoju Bibliotek. Zadanie bardzo proste – wystarczy szablon listu uzupełnić o najważniejsze dane.

Chcesz pochwalić się osiągnieciami Twojej biblioteki w prosty i atrakcyjny sposób? Skorzystaj z generatora ulotek.

Wystarczy:

• wpisać w nim kilka danych dotyczących gminy, biblioteki i jej użytkowników,
  • wybrać z dostępnej listy trzy wydarzenia organizowane przez bibliotekę w danym roku,
  • wskazać i krótko opisać trzy korzyści, jakie działania biblioteki przynoszą jej użytkownikom,
  • wybrać jedną z trzech wersji kolorystycznych ulotki,
  • nacisnąć przycisk „Generuj ulotkę”, a następnie zapisać plik na swoim komputerze i wydrukować.
Z ulotki wójt, burmistrz i radni dowiedzą się między innymi:

• ile każdy czytelnik Twojej biblioteki oszczędza rocznie dzięki temu, że nie musi sam kupować wypożyczonych książek,
  • ile oszczędności rocznie przynosi mieszkańcom Twojej gminy jedno stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
  • jakie korzyści odnoszą mieszkańcy Twojej gminy dzięki usługom biblioteki.
Chcesz pokazać, że biblioteki są naprawdę fantastyczne? Chcesz, żeby dowiedziało się o tym jak najwięcej ludzi? Skorzystaj z jednego z ośmiu animowanych filmików. Powieś je na stronie swojej biblioteki, zamieść na lokalnym portalu i na stronie Gminy, pamiętaj też o opublikowaniu ich na Naszej Klasie i na Facebooku – niech użytkownicy lajkują!

Jeśli chcesz dowiedzieć jak ściągnąć filmik, skorzystaj z krótkiej instrukcji:

Jak zamieścić filmik z serwisu YouTube na stronie internetowej biblioteki? (na przykładzie serii "10 rzeczy, które możesz zrobić w bibliotece")

Wykorzystaj też krótki film dokumentalny „Otwarte dla wszystkich” - dla niego też warto znaleźć miejsce na stronie Twojej biblioteki:

Każdy, kto go obejrzy, przekona się, jak wspaniałymi miejscami są biblioteki publiczne i jak wiele oferują mieszkańcom.

Dokładnie tak, jak Twoja biblioteka!

Powodzenia!