25 września 2014
Prezentujemy publikację "RozPRACUJ to z biblioteką - raport ewaluacyjny". 


Raport przygotowały: Anna Baczko-Dombi, Monika Stec, Magdalena Stec i Agata Komendant-Brodowska. Zachęcamy do korzystania!

Raport do pobrania (plik PDF)

 

 
 
25 lipca 2014
Galeria zdjęć ze spotkania podsumowującego projekty grantowe bibliotek w ramach "RozPRACUJ to z biblioteką"
 
Spotkanie podsumowujące projekty grantowe w ramach „RozPRACUJ to z biblioteką” odbyło się w Warszawie w dn. 16-17 czerwca 2014 roku. Było to pierwsze spotkanie gdzie biblioteki z trzech województw (łódzkiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego), w których realizowany jest projekt RtB mogły spotkać się razem. Jednocześnie było to też ostatnie spotkanie w ramach projektu RozPRACUJ to z biblioteką, który zakończy się pod koniec sierpnia. Celem dwudniowego spotkania było: wymiana doświadczeń nabytych podczas realizacji projektów przez biblioteki, uczestniczące w RozPRACUJ to z biblioteką,  wzajemne zainspirowanie się pomysłami na kontynuowanie działań adresowanych do osób poszukujących pracy i/lub zawodu, bądź myślących o ich zmianie, umożliwienie spotkania się wszystkim bibliotekom uczestniczącym w RozPRACUJ to z biblioteką, by mogły wymienić się kontaktami, które wykorzystywać będą w przyszłości. 
 
 
 

18 kwietnia 2014

Dobre parktyki z Ameryki

Zapraszamy do lektury trzech inspiracji zaczerpniętych z bibliotek w Stanach Zjednoczonych. Biblioteki z Gwinnett, Skokie i Palm Beach wspieraja uzytkowników w szukaniu pracy, zakładaniu działalności gospodarczej czy planowanu rozwoju zawodowego.
 
10 grudnia 2013
Nabór do programu grantowego dla bibliotek z „RozPRACUJ to z biblioteką” zakończony

Do 2 grudnia 2013 roku biblioteki uczestniczące w projekcie ‘RozPRACUJ to z biblioteką” mogły składać wnioski na pozyskanie grantów w wysokości  4400 PLN na realizację działań związanych z lokalnym rynkiem pracy. Ocena wniosków potrwa do 16 grudnia 2013 roku. 
 

 
7 sierpnia 2013
Zakładka projektu "RozPRACUJ to z biblioteką" na portalu bezrobocie.org.pl

Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych zamieściła zakładkę dedykowaną RozPRACUJ to z biblioteką na portalu bezrobocie.org.pl.
Zapraszamy do czytania nie tylko informacji na temat projektu, ale do poznawania samego portalu instytucji rynku pracy.
 
Bezpośredni link do projektu http://bezrobocie.org.pl/x/888346



22 lipca 2013
Plany rozwoju biblioteki – zaakceptowane (województwo łódzkie)
 
Po sześciu miesiącach wytężonej pracy zostały zakończone prace nad trzyletnimi planami rozwoju bibliotek w ramach projektu „RozPRACUJ to z biblioteką”. Bibliotekarze z 19 gmin w woj. łódzkim, przy współudziale „przyjaciół” swoich placówek oraz przedstawicieli urzędów gmin, stworzyli dokumenty określające misję i wizję biblioteki, jej potencjał (analiza SWOT) oraz obszary rozwoju biblioteki na lata 2013-2016 (cele i działania). Plany te powstawały pod okiem trenerów Stowarzyszenia Centrum Aktywności Lokalnej, którzy zaakceptowali ich poprawność formalną.
 
W projekcie „RozPRACUJ to z biblioteką” biorą udział bibliotekarze z: GBP w Dzierżąznej, GBP w Białaczowie, GBP Gminy Bełchatów w Kurnosie Drugim i w Łękawie, GBP w Burzeninie, GBP Gminy Głowno z/s w Bronisławowie, GBP w Dalikowie, GBP w Dłutowie, GBP w Dobroniu, BSGiM w Drzewicy, GBP w Gidlach, GBP w Gorzkowicach, GBP w Jeżowie, GBP w Ksawerowie, GBP w Lubochni, GBP-Sz w Mokrsku, MBP w Przedborzu, GBP w Rogowie, MBP w Wolborzu, MiGBP w Żychlinie.
 
Projekt "RozPRACUJ to z biblioteką" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności jest wspierany przez sieć Fundacji Społeczeństwa Otwartego (Open Society Foundations). Realizatorem Projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
 
Jakie zadania postawili sobie bibliotekarze? Pomysłów jest wiele, a w każdym z nich biblioteki działają na polu animacji kulturalnej, edukacyjnej i społecznej, która jest odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności. W planach znalazły się m.in. takie wydarzenia, jak: zorganizowanie questingu historycznego oraz kina letniego w gminie Dalików; Spotkania przy Kuchni, czyli nauka przyrządzania szybkich i zdrowych posiłków oraz akcje ekologiczne Sprzątamy Dłutów w Dłutowie; cykl spotkań Ułożone piątki (kurs savoir vivre dla dzieci) w Dobroniu; utworzenie Mobilnej Biblioteki (obsługującej seniorów i osoby niepełnosprawne) w Ksawerowie; spotkania międzypokoleniowe w Mokrsku (np. Ognisko Świętojańskie, Gminny Przegląd Kolęd, warsztaty rękodzielnicze); warsztaty filmowe oraz cykle spotkań Jacy mieszkańcy taka wieś w Dzierżąznej; rajdy piesze po gminie (nordic walking) i Książka w podróży (akcja czytelnicza) w Rogowie; utworzenie Klubu Ogrodnika i Klubu Młodego Rodzica w Gidlach oraz Klubu Seniora w gminie Bełchatów.
 
W projekcie „RozPRACUJ to z biblioteką” szczególne miejsce poświęcono problematyce wspierania przez biblioteki osób bezrobotnych, chcących zyskać nowe kwalifikacje oraz doradztwu zawodowemu dla młodzieży. Z myślą o tym w Drzewicy zostaną zorganizowane spotkania gimnazjalistów z psychologiem oraz doradcą zawodowym, podczas których ich uczestnicy nauczą się korzystać z internetowego przewodnika po rynku pracy Praca.Enter. W Gorzkowicach powstanie Akademia Sukcesu, w której odbywać się będą spotkania z doradcami zawodowymi w celu oceny predyspozycji i kompetencji gimnazjalistów oraz przybliżenia im współczesnego rynku pracy. Działaniem z zakresu orientacji zawodowej będą również Targi Edukacyjne w Przedborzu, dające okazję do zapoznania się ofertą szkół policealnych i uczelni wyższych. Spotkania informacyjne dla młodzieży pod hasłem Zawód na dziś i na jutro zaplanowano także w filii w Górach Mokrych. Szansę na zwiększenie wiedzy dotyczącej zawodów rozwojowych oraz możliwości wykorzystania środków pieniężnych na założenie własnej działalności gospodarczej zyskają mieszkańcy Wolborza, w którym tamtejsza biblioteka przygotuje szkolenia o tej tematyce. Wsparcie w zakresie podniesienia samooceny znajdą osoby poszukujące pracy w Burzeninie, gdzie zaplanowano spotkania z doradcą zawodowym i psychologiem. Biblioteki będą udzielać bieżącej informacji na temat ofert pracy, a także organizować szkolenia komputerowe dla osób bezrobotnych (m.in. w gminie Gidle i Lubochnia). W bibliotece w Rogowie utworzony zostanie punkt pomocy administracyjnej, świadczący pomoc w wypełnianiu dokumentów, informowaniu gdzie należy się udać w określonej sprawie, pisaniu podań, a nawet w zrozumieniu pism urzędowych.
 
Biblioteki, aby wzmocnić swój potencjał w realizacji tak ciekawych i ważnych dla mieszkańców planów utworzą lokalne partnerstwa. Do współdziałania zostaną zaproszeni m.in. pracownicy gminnych ośrodków pomocy społecznej, powiatowych urzędów pracy, urzędów gminy, gminnych ośrodków kultury, szkół a także prężnie działające grupy takie jak np. koła gospodyń wiejskich. Pierwsze spotkania inicjujące partnerstwa odbyły się w bibliotekach już w końcu czerwca, kolejne zaplanowano na wrzesień i październik 2013.
 
 
 
 
Informację przygotowała
Julita Lendzian-Twardowska
koordynator regionalny projektu „RozPRACUJ to z biblioteką”
Więcej informacji - 42 663-03-38 (8.00-15.00)
 
 
 
 
9 lipca 2013
Trwają zapisy na szkolenia "Jak pomagać na lokalnym rynku pracy?"
 
Jesienią rozpoczynają się szkolenia pt. Jak pomagać na rynku pracy? realizowane przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w ramach projektu „RozPRACUJ to z biblioteką”. Będą to szkolenie specjalistyczne, mające na celu podniesienie kompetencji bibliotekarzy i lokalnych działaczy w zakresie doradztwa zawodowego, w tym organizacji i świadczenia różnych form wsparcia indywidualnego (konsultacji) oraz wsparcia dla grup (spotkania, warsztaty). W efekcie, biblioteka będzie mogła rozwijać swój własny model wsparcia dla osób poszukujących pracy, który zostanie opisany w planie rozwoju biblioteki. Program szkolenia obejmie następujące zagadnienia:
  • wprowadzenie do doradztwa zawodowego - rola doradcy zawodowego w bibliotece;
  • rodzaje doradztwa, modele i techniki działań doradcy;
  • podstawowe umiejętności komunikacji w doradztwie;
  • elementy wiedzy o zawodach, zarządzanie informacją zawodową;
  • indywidualne plany działania;
  • przykłady narzędzi doradczych.
Szkolenie będzie trwać 4 dni (2 spotkania po 2 dni) i będzie realizowane od września do listopada. Zgłoszenia przyjmowane się do 31 lipca 2013 roku.
 
Ten etap to szansa na dobre przygotowanie się do działań na rzecz rynku pracy, w tym również w ramach partnerstw do realizacji których każda z 37 bibliotek uczestniczących w projekcie przygotowuje się razem z animatorkami CAL. W ramach szkoleń i warsztatów FISE pomoże bibliotekom w przygotowaniu własnych projektów, na które będą miały możliwość uzyskania grantu do 4 400 zł.

Regulamin szkoleń FISE - kliknij tutaj, aby pobrać.
 
 



5 lipca 2013

Podsumowanie wrażeń z kursu e-learningowego przeprowadzonego w ramach warsztatów planowania rozwoju bibliotek.

Pod koniec maja br. zwróciliśmy się do bibliotek uczestniczących w projekcie „RozPRACUJ to z biblioteką” o to, by podzieliły się z nami swoimi wrażeniami
z udziału w kursie blended learningowym „Biblioteczne OKNO NA RYNEK pracy”. Kurs zorganizowany został w ramach warsztatów planowania rozwoju biblioteki i obejmował 2 dni szkoleniowe z udziałem trenerek FISE (jednego z partnerów projektu) oraz ok. 5-tygodniowego szkolenia e-learningowego, prowadzonego również pod okiem trenerek FISE.

 W odpowiedzi na naszą prośbę swoje opinie przesłały przedstawicielki 7 spośród 37 bibliotek, uczestniczących w projekcie, którym w tym miejscu chciałybyśmy podziękować za komentarze, spostrzeżenia i uwagi.

Podsumowując wygląda na to, że udział w szkoleniu blended learningowym był nowością w przypadku wielu uczestniczek, które pisały: „(…) miałyśmy po raz pierwszy do czynienia z takim sposobem nauki, ale samą formą byłyśmy zachwycone, widok strony był przejrzysty, czytelny i łatwy w obsłudze.” Tym bardziej cieszy pozytywny odbiór szkolenia. Uczestniczki podkreśliły, że szkolenie e-learningowe „(…) to bardzo ciekawy i wygodny sposób zdobywania nowych informacji, daje możliwość dzielenia się własnymi przemyśleniami. Dyskusja na konkretny temat umożliwia szersze jego poznanie. Wymiana doświadczeń, spostrzeżeń pozwala spojrzeć na dany problem z innej perspektywy.” „Można indywidualnie i elastycznie dopasować sobie czas i tempo szkolenia.”

Wskazano również i na to, że szkolenie w takiej formie doskonale odpowiada na potrzeby obecnych czasów, w których niezwykle cenne jest bieżące poszerzanie posiadanej wiedzy, jak i nabywanie praktycznych umiejętności w zakresie wykorzystywania nowych technologii. Zaletami szkolenia wymienianymi przez uczestniczki najczęściej było to, „(…) że każdy uczestnik kursu sam decyduje gdzie i kiedy będzie uczestniczył
w szkoleniu. Nie trzeba nigdzie jeździć, można uczestniczyć w kursie będąc w domu lub w innym miejscu, gdzie jest dostęp do Internetu. Nic nie jest narzucane, uczestnik kursu sam decyduje o tempie szkolenia i kolejności poszczególnych etapów nauki.”


Równie pozytywnie ocenione zostały także treści zawarte w kursie, który podzielony został na 3 moduły, tzw. Widoki. Uczestnicy poznawali swój lokalny rynek pracy, analizując go i pogłębiając wiedzę o nim zapoznając się m.in. z dokumentami, do których linki/odwołania znajdowały się w treści kursu, a także informacjami na temat instytucji działających na rynku pracy i stosowanymi na nim instrumentami. Dzięki udziałowi w kursie, każda z bibliotek mogła na zakończenie wygenerować raport na temat swojego lokalnego rynku pracy. Znalazły się w nim informacje zebrane przez uczestniczki podczas kursu, które z powodzeniem mogły zostać wykorzystane do opracowania planu rozwoju biblioteki, czy podczas myślenia o tym, jakie przedsięwzięcia biblioteki mogłyby realizować jeśli chodzi o osoby dorosłe poszukujące pracy bądź myślące o jej zmianie.

Pojawiły się także opinie, w których zwrócono uwagę na to, że „Temat był trudny a kurs czasochłonny. Co prawda, posiadamy pewną wiedzę na temat rynku pracy, ale należało ją uporządkować  i uzupełnić. W naszym przypadku kurs przypadł na trudny okres, miałyśmy zaplanowane kilka imprez, z których nie mogłyśmy zrezygnować.” czy „[kurs] Wymagał wygospodarowania czasu i zebrania się całego zespołu bibliotecznego.” Niemniej jednak wszystkie uczestniczki, które przesłały do nas swoje opinie stwierdziły, iż jak najbardziej kursy w takiej formie powinny być promowane wśród bibliotek.

Raz jeszcze dziękujemy za wszystkie opinie i cieszymy się, że zarówno forma szkolenia, jak i jego treść zostały dobrze przyjęte i wysoko ocenione.

 

29 maja 2013
Co już za, a co jeszcze przed nami w projekcie "RozPRACUJ to z biblioteką"?

Mija maj, przed nami czerwiec, a to oznacza, że już prawie pół roku biblioteki uczestniczące w projekcie „RozPRACUJ to z biblioteką” rozpracowują zagadnienia związane z rozwijaniem i planowaniem działalności bibliotek w obszarze rynku pracy.

Od stycznia br. 37 bibliotek gminnych i 45 filii bibliotecznych działających w powiatach o najwyższej stopie bezrobocia w województwach: łódzkim, mazowieckim i świętokrzyskim uczestniczy w warsztatach planowania rozwoju biblioteki. Warsztaty organizowane są przez Stowarzyszenie CAL - jednego z partnerów projektu. 119 bibliotekarek i bibliotekarzy oraz 36 przedstawicieli partnerów bibliotek - przeprowadzając m.in. rozmowy i ankiety wśród dotychczasowych oraz potencjalnych użytkowników - zidentyfikowało mocne i słabe strony swoich bibliotek oraz przeanalizowało potrzeby i oczekiwania mieszkańców.




Od końca marca do maja uczestnicy projektu wzięli udział w szkoleniu e-learningowym „Biblioteczne OKNO na RYNEK PRACY”, przeprowadzonym orzez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (partnera projektu) . Celem szkolenia było dokładniejsze przyjrzenie się i opisanie lokalnego rynku pracy, by łatwiej było bibliotekarzom myśleć o przedsięwzięciach i działaniach, kierowanych do osób dorosłych poszukujących pracy bądź myślących o zmianie zawodu.
 
Podczas warsztatów planowania rozwoju biblioteki ich uczestniczki i uczestnicy poznali narzędzie do analizy potencjału zawodowego dostępne pod adresem: www.praca-enter.pl. Jest ono skierowane do wszystkich osób zainteresowanych, niezależnie od wieku, poziomu wykształcenia czy doświadczenia zawodowego. Każdy kto chciałby dowiedzieć się, do jakich zawodów posiada predyspozycje, może to zrobić w bibliotece, gdzie otrzyma również pomoc dotyczącą tego, jak korzystać z narzędzia i na co zwracać uwagę podczas samodzielnego oceniania swojego potencjału zawodowego.
Warto podkreślić, że uczestniczki i uczestnicy warsztatów poznając nowe narzędzia, czy pogłębiając posiadaną już wiedzę o np. stażach, wolontariacie oraz zadaniach i roli urzędów pracy lub organizacjach pozarządowych aktywizujących osoby długotrwale bezrobotne, nie będą szukać im pracy. W projekcie chodzi bowiem o to, by np. Pani Krystyna z sąsiedztwa – mama trójki dzieci, niepracująca zawodowo od 10 lat, która myśli o powrocie do pracy - w pobliskiej bibliotece mogła znaleźć podpowiedzi dotyczące tego, jak się za to zabrać i na co zwrócić uwagę, by zwiększyć swoje szanse na znalezienie odpowiedniego dla siebie zajęcia. Pomocny w realizacji takiego wsparcia będzie dostarczony do bibliotek w kwietniu br. sprzęt komputerowy oraz drukarki, rzutniki, ekrany i urządzenia wielofunkcyjne.

Ponadto, od lutego do maja br. 82 osoby (bibliotekarki i bibliotekarze pracujący w placówkach uczestniczących w projekcie) wzięły udział w szkoleniach z wykorzystywania nowoczesnych technologii. Podczas tych szkoleń - przeprowadzonych przy wsparciu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Piłsudskiego w Łodzi oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. W. Gombrowicza w Kielcach – uczestniczki i uczestnicy rozwijali swoje umiejętności w zakresie pomagania w korzystaniu z nowoczesnych technologii użytkownikom bibliotek. Choć czasem szybciej i łatwiej jest wyręczyć wspomnianą wcześniej Panią Krystynę z sąsiedztwa i po prostu podać jej gotową informację, warto pamiętać, że w takim przypadku jej lęk przed komputerem oraz brak wiary we własne możliwości w niej pozostaną. Dlatego ważne jest, by bibliotekarki i bibliotekarze poprzez pokazywanie oraz podpowiadanie użytkownikom, jak wykorzystywać dostępne w bibliotece sprzęty i narzędzia oraz gdzie szukać interesujących ich informacji, równocześnie rozwijali ich umiejętności oraz zwiększali samoświadomość i poczucie wiary we własne siły.
Uczestnicy projektu pracują teraz nad ukończeniem i dopracowaniem planów rozwoju biblioteki, będą też nawiązywać współpracę z lokalnymi instytucjami, przedsiębiorcami i organizacjami, bo - jak mówią - „Razem możemy więcej”.
We wrześniu ruszą kolejne szkolenia na temat informacji i orientacji zawodowej, a także tego, jak przeformułować na projekty pojawiające się już obecnie pomysły na realizację działań związanych z rynkiem pracy, które zostaną zapisane w planach rozwoju biblioteki.
 
Tekst: Adriana Niedoszewska – koordynatorka projektu ”RozPRACUJ to z biblioteką”



29 maja 2013

„Link do przyszłości” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach
Składamy serdecznie gratulacje GBP w Słubicach, uczestniczce projektu „RozPRACUJ to z biblioteką” za zdobycie nagrody dodatkowej  w kategorii najlepszy filmik, za przygotowanie filmowej relacji ze spotkania z młodym profesjonalistą w ramach projektu "Link do przyszłości".

Nagrodzony filmik do obejrzenia tutaj


27 maja 2013

Sprzęt już w bibliotekach

15 maja br. zakończyły się dostawy sprzętu do 77 placówek, uczestniczących w projekcie. Do placówek głównych trafiły:  komputery stacjonarne (2 zestawy), laptop, urządzenia wielofunkcyjne, drukarki A3 oraz rzutnik, ekran i aparat fotograficzny. Do filii natomiast dostarczone zostały: komputery stacjonarne (2 zestawy), urządzenie wielofunkcyjne i aparat fotograficzny.

10 kwietnia 2013
Dostawy sprzętu do bibliotek
Od 12 kwietnia ruszają dostawy sprzętu do bibliotek w ramach projektu „RozPRACUJ to z biblioteką”.
Zanim sprzęt zostanie dostarczony do Państwa bibliotek zachęcamy do lektury Poradnika Odbioru Sprzętu i prezentacji na  temat Dostaw sprzętu.
Poradnik i prezentacja są też do pobrania w Wirtualnym Segregatorze w zakładce „Sprzęt i Oprogramowanie”.

Poradnik

Prezentacja



10 stycznia 2013

Warsztaty z planowania rozwoju biblioteki.
Od stycznia rozpoaczynają się warsztaty z planowania rozwoju biblioteki prowadzone przez Centrum Wspierania Aktywności Loklanej CAL.

Harmonogram szkoleń dla uczestników projektu do pobrania tutaj.

21 grudnia 2012 roku
Zasady prowadzenia działań promocyjnych i informacyjnych
Uczestnicy Projektu „RozPRACUJ to z biblioteką”, instytucje współpracujące i partnerzy Programu powinni prowadzić działania promocyjne związane z realizacją Projektu w oparciu o zasady zawarte w dokumencie "Zasady prowadzenia działań informacyjnych i promocyjnych w ramach Projektu „RozPRACUJ to z biblioteką".

Zasady prowadzenia działań promocyjnych i informacyjnych do pobrania

logotyp_RTB szary
logotyp_RTB czarno-bialy
logotyp_RTB kolorowy


20 listopada 2012 r.
Można generować umowy uczestnictwa w "RozPRACUJ to z biblioteką"

Informujemy, że umowy uczestnictwa w projekcie są już gotowe do wygenerowania w Wirtualnym Segregatorze.
Umowy należy wydrukować w 3 kopiach i przesłać na adres podany w Karcie Informacyjnej do dnia
2 grudnia 2012 roku.


13 listopada 2012 r.

Komisja Oceny Wniosków postanowiła zaprosić do "RozPRACUJ to z biblioteką" jeszcze siedem bibliotek publicznych, które aplikowały do projektu.

Biblioteki zakwalifikowane do projektu oprócz finałowej trzydziestki to:
Gminna Biblioteka Publiczna w Mokrsku (woj. łódzkie)
Gminna Biblioteka Publiczna Słubice (woj. mazowieckie)
Gminna Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu (woj. świętokrzyskie)
Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzkowicach (woj. łódzkie)
Gminna Biblioteka Publiczna w Dłutowie (woj. łódzkie)
Gminna Biblioteka Publiczna w Burzeninie (woj. łódzkie)
Gminna Biblioteka Publiczna Odrzywół (woj. mazowieckie)

Bibliotekom serdecznie gratulujemy!



9 listopada 2012 r.

Znamy finalistów rekrutacji do projektu „RozPRACUJ to z biblioteką”!

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z założeniami projektu uczestniczyć w nim może ok. 90 placówek, w tym 30 bibliotek gminnych i ok. 60 ich filii. W związku z tym, iż w wyniku pracy Komisji Oceny Wniosków wytypowanych zostało co prawda 30 bibliotek gminnych, które jednak mają łącznie jedynie 22 filie do udziału w projekcie zakwalifikowały się więc ogółem 52 placówki. Dlatego podjęto decyzję, że na początku przyszłego tygodnia Komisja Oceny Wniosków zbierze się ponownie i zadecyduje ile bibliotek, które zajęły miejsca od 31 do 60 dodatkowo wybranych zostanie do udziału w projekcie.

Listę bibliotek zakwalifikowanych do projektu znajdziecie Państwo w zakładce Wyniki.

Finalistom składamy serdeczne gratulacje!
 

29 października 2012 r.
25 października zakończyliśmy rekrutację bibliotek do projektu "RozPRACUJ to z biblioteką".

Do udziału w projekcie uprawnione są biblioteki gminne z gmin wiejskich, wszystkich gmin miejsko-wiejskich oraz z tych gmin miejskich, które liczą do 20 tys. mieszkańców na terenie województwa łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego nie będące uczestnikami Programu Rozwoju Bibliotek.
Otrzymaliśmy 60 wniosków - najwięcej, bo 28 wpłynęło z województwa łódzkiego, 20 z Mazowsza, a 12 ze świętokrzyskiego. 

Wyniki naboru do projektu ogłosimy 9 listopada 2012 roku. Trzymamy kciuki za wszystkie aplikujące biblioteki!

 

17 września 2012 r.
Szukamy uczestników pilotażowego projektu dotyczącego rynku pracy, skierowanego do bibliotek publicznych z małych miejscowości! 

Chcesz pomóc osobom poszukującym pracy, chcącym zmienić swój zawód lub zaplanować swoją karierę? Wiesz, że bezrobocie jest istotnym problemem w Twojej gminie i chciałabyś / chciałbyś pomóc jej mieszkańcom? Nie wiesz, jak i kto mógłby Cię w tym wspierać?

Na terenie województwa łódzkiego, mazowieckiego i  świętokrzyskiego rozpoczynamy realizację pilotażowego projektu pt. „RozPRACUJ to z biblioteką”, skierowanego do 30 bibliotek gminnych z obszarów wiejskich i małych miast, niebędących uczestnikami Programu Rozwoju Bibliotek. W jego ramach oferujemy profesjonalne wsparcie szkoleniowe , sprzęt komputerowy i dotacje na pomoc udzielaną przez biblioteki mieszkańcom poszukującym pracy lub chcącym wybrać / zmienić zawód.

Podczas szkoleń dowiesz się m.in.:

  • co w życiu zawodowym, oprócz zarobków, daje satysfakcję?
  • kto do jakiej pracy ma predyspozycje?
  • gdzie szukać informacji o profilach pracowników?

Przygotujesz plan rozwoju biblioteki (uwzględniający m.in. działania w tym zakresie), a animatorzy pomogą Ci nawiązać współpracę z lokalnymi instytucjami rynku pracy. W efekcie, Twoja biblioteka będzie aktywnie wspierać mieszkańców poszukujących pracy lub chcących wybrać / zmienić zawód  - nie tylko pokaże im, na których stronach internetowych mogą zapoznać się z ofertami pracy czy pomoże w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych, ale także np. umożliwi im samoocenę potencjału zawodowego dzięki specjalnemu narzędziu internetowemu przygotowanemu w ramach projektu.

Nabór do projektu odbywa się w formie konkursu z terminem zgłoszeń do 25 października.
 
Więcej informacji o naborze bibliotek w zakładce: Rekrutacja.
 
 
 
 

Projekt "RozPRACUJ to z biblioteką" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności jest wspierany przez sieć Fundacji Społeczeństwa Otwartego (Open Society Foundations). Realizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.