- Strona główna
- Rzecznictwo
Do*cenić bibliotekę. Jak skutecznie prowadzić rzecznictwo
Witamy na stronie poświęconej rzecznictwu w bibliotekach!
Rozumienie rzecznictwa, które przyjęliśmy na potrzeby projektu „Do*cenić bibliotekę. Jak skutecznie prowadzić rzecznictwo”, jest nieco szersze i oznacza bycie adwokatem również we własnej sprawie, prowadzenie działań rzeczniczych w imieniu biblioteki.
Co to jest rzecznictwo?
Po pierwsze, głównym adresatem działań będzie przede wszystkim samorząd lokalny – skoro szukamy korzystnych rozwiązań programowych i finansowych.
Po drugie, mimo że jesteśmy rzecznikiem własnej sprawy, nasza działalność nie jest celem samym w sobie, gdyż nowoczesna biblioteka stara się odpowiedzieć na różnorodne potrzeby społeczności lokalnej.
Po co bibliotekom rzecznictwo?
W polskiej rzeczywistości biblioteki często są niewidzialne i nierozpoznawalne, choć mają ogromne zasoby i doskonałe pomysły, prowadzą wspaniałe działania, o których często nikt nie wie… Czas to zmienić, stare powiedzenie "siedź cicho w kącie i czekaj, aż cię znajdą, jest już passé".
Głównym celem projektu „Do*cenić bibliotekę. Jak skutecznie prowadzić rzecznictwo” jest wzmocnienie kompetencji rzeczniczych wśród bibliotekarek i bibliotekarzy po to, aby polskie biblioteki były bardziej cenione, dobrze oceniane i w rezultacie w pełni docenione.
Co to jest rzecznictwo? Jakie sukcesy odnoszą biblioteki dzięki rzecznictwu? Jakie są wyzwania z tym związane? Obejrzyj wywiad z Audrą Caplan, amerykańską bibliotekarką, która przez wiele lat była odpowiedzialna za prowadzenie rzecznictwa w swojej bibliotece, ale także w Stowarzyszeniu Bibliotek Publicznych USA.
Gdy mówię rzecznictwo, to myślę… – odpowiedzi uczestniczek szkoleń pilotażowych:
-
Gdy mówię rzecznictwo, to myślę... o strategii działania i załatwionych sprawach dla biblioteki i użytkowników.
-
Gdy mówię rzecznictwo, to myślę o tym, kto i w jaki sposób może mi pomóc rozwiązać dany problem.
-
Rzecznictwo, to pewna strategia, którą musimy dobrze przygotować – poznać swoje mocne i słabe strony, znaleźć sojuszników i zidentyfikować wrogów, przyjąć najlepszą taktykę i pamiętać, że rzecznictwo prowadzimy stale, każdy kontakt z drugim człowiekiem jest okazją do tego, żeby budować dobry wizerunek biblioteki i prowadzić rzecznictwo.
-
Gdy mówię rzecznictwo, to myślę jak zbudować poparcie dla biblioteki wśród przedstawicieli samorządu oraz staram się szukać argumentów do planowanych działań rzeczniczych z punktu widzenia jej użytkowników.