Konkurs FunGra

Dzieci w Twojej bibliotece nie mogą oderwać się od komputerów? Uwielbiają gry? To propozycja właśnie dla nich! I dla Twojej biblioteki! Zapraszamy do udziału w konkursie FunGra - na zaprojektowanie edukacyjnej gry komputerowej.

Konkurs FunGra jest przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat i bibliotek uczestniczących w projekcie „FunEnglish w bibliotece”. Zadaniem dzieci jest wspólne wymyślenie, a także narysowanie  edukacyjnej gry komputerowej, która będzie ułatwiać naukę języka angielskiego.

Konkurs rozpoczyna się 19 listopada i potrwa do 28 lutego 2014 roku. Czekają cenne nagrody – autorzy najlepszego pomysłu będą mogli… rzeczywiście zagrać w grę stworzoną na podstawie wymyślonych przez nich historii! Taka gra zostanie wyprodukowana przez firmę Funmedia. Otrzymają też na rok bezpłatny dostęp do kursu funenglish.pl na własny użytek.

Bezpłatny dostęp do kursu funenglish.pl otrzymają także członkowie ekip, które uplasują się na drugim i trzecim miejscu.

Atrakcyjne nagrody czekają też na trzy najlepsze biblioteki – każda z nich otrzyma komputer.

Ważne! Zapoznaj się z regulaminem konkursu FunGra:

Regulamin konkursu do pobrania (plik .doc)
Regulamin konkursu do pobrania (plik pdf)

Brzmi ciekawie? Sprawdź, w jaki sposób możesz zorganizować konkurs w Twojej bibliotece.

KROK 1
Dołącz do projektu „FunEnglish w bibliotece”

W konkursie mogą wziąć udział biblioteki uczestniczące w projekcie „FunEnglish w bibliotece”, polegającym na bezpłatnym udostępnianiu e-learningowego kursu języka angielskiego dla dzieci funenglish.pl. Projekt jest skierowany do wszystkich bibliotek publicznych - niezależnie od wielkości miejscowości, w której się znajdują. Twoja biblioteka może dołączyć do niego w każdej chwili. Wszystkie informacje, jak to zrobić, znajdziesz na stronie FunEnglish w bibliotece - jak przystąpić do projektu..

KROK 2
Zaplanuj, kiedy chcesz zorganizować konkurs i kto może Ci w tym pomóc

Zastanów się, czy konkurs będzie jednorazowym, dodatkowym działaniem - czy może chcesz go zorganizować w „serii” spotkań wokół nauki angielskiego, np. wykorzystując również gotowe scenariusze zajęć. Może dobrym terminem na jego organizację okażą się ferie zimowe? Niezależnie od opcji, którą wybierzesz, ustal termin z wyprzedzeniem, pomyśl też o zaangażowaniu w przeprowadzenie konkursu wolontariuszy.

KROK 3
Zbierz grupę dzieci

W konkursie może wziąć udział grupa licząca od 3 do 15 dzieci w wieku 6-12 lat. Mogą to być zarówno dotychczasowi użytkownicy kursu funenglish.pl (jeżeli Twoja biblioteka brała udział w poprzedniej edycji projektu), jak i dzieci, które dopiero rozpoczną swoją przygodę z językiem angielskim. Ich zadaniem będzie wspólne zaprojektowanie edukacyjnej gry komputerowej w Twojej bibliotece - pod kierunkiem pracownika biblioteki lub wolontariusza.

Po to, by zachęcić dzieci do udziału w konkursie, wywieś w bibliotece (a także w innych miejscach, np. w pobliskiej szkole) plakat.

 

Do pobrania plakat konkursowy (plik jpeg)

Do pobrania plakat konkursowy (plik pdf)

Do pobrania baner promocyjny (dla dzieci) (plik jpeg)

Do pobrania baner promocyjny (dla rodziców) (plik jpeg)

Gdy zbierze się grupa zainteresowanych dzieci, przekaż im oświadczenia, które powinni podpisać ich rodzice lub opiekunowie prawni. Do oświadczenia dołącz pismo wyjaśniające, na czym polega konkurs i informujące, jakie korzyści z udziału w nim odniesie dziecko (pismo do pobrania).

Do pobrania formularz zgłoszeniowy dziecka i oświadczenie dla rodziców lub opiekunów dziecka

Do pobrania pismo dla rodziców lub opiekunów dziecka

Pamiętaj: Tylko poprawnie wypełnione (z odhaczonymi wszystkimi polami) i podpisane oświadczenie uprawnia do udziału w konkursie.

Gdy już otrzymasz podpisane oświadczenia i zbierzesz całą grupę - zaproś dzieci na konkursowe spotkanie, podczas którego będą wymyślały i rysowały grę. Pamiętaj: to dzieci mają generować pomysły i rysować to, co sobie wyobrażą - Twoim zadaniem będzie spisanie tych pomysłów i wypełnienie konkursowego formularza już po zakończeniu spotkania, a także zrobienie zdjęć rysunków.

Jeżeli więc będziesz pracować w większej grupie dzieci - przygotuj się do notowania, ewentualnie poproś o wsparcie koleżankę / kolegę lub wolontariusza - aby w pełni zaangażować się w pracę z grupą i nie martwić się, że w międzyczasie coś Ci umknie.

Przygotuj też wcześniej niezbędne materiały do rysowania - kartony, kredki, flamastry, bibuły, wycinki z gazet - co tylko przyjdzie Ci do głowy. Pamiętaj przy tym, że rysunki trzeba będzie sfotografować - wybierz więc taką wielkość kartonu, aby udało się zrobić wyraźne, fajne zdjęcie.

KROK 4
Zorganizuj konkursowe spotkanie dla dzieci

Spotkanie konkursowe zacznij od prostej zabawy i integracji. Zapytaj dzieci, w jakie gry lubią grać najbardziej. Gdy podzielą się swoimi wrażeniami, powiedz, że ich zadaniem jest wspólne wymyślenie edukacyjnej gry komputerowej - takiej, która mogłaby pomagać w nauce języka angielskiego (np. w zapamiętywaniu angielskich słówek), a jednocześnie byłaby okazją do dobrej zabawy.

Ćwiczenie 1: wymarzona gra

Poproś dzieci, aby spróbowały wyobrazić sobie własną wymarzoną grę - właśnie taką, w którą grałyby z przyjemnością, a jednocześnie mogłyby dzięki niej oswajać się z językiem angielskim. Gdzie taka gra się rozgrywa? (w lesie, na plaży, w labiryncie, na księżycu, etc.?). Co się w niej dzieje? Jaki jest jej cel? (trzeba uzbierać jak najwięcej grzybów grzyby, pokonać smoka, etc.?) Co jest nagrodą? (zdobywa się skarb, znajduje wyjście z labiryntu, etc.?). Jakich słówek można się dzięki niej nauczyć? (np. nazw zwierząt, kolorów)? W jaki sposób?

Niech dzieci spróbują opowiedzieć o swojej grze tak, jakby opowiadały bajkę.

Jeśli dzieci jest mniej - mogą opowiadać swoją grę na forum. Weź jednak pod uwagę fakt, że nie każde dziecko będzie w stanie wymyślić na poczekaniu nawet prostą historię i opowiedzieć ją całej grupie - zaproponuj wówczas swobodną wymianę pomysłów (mniej lub bardziej zwariowanych i oryginalnych - może się w nich pojawić np. mnóstwo atakujących wilkołaków czy robotów).

Ewentualnie zaproponuj dzieciom opowiadanie gry sobie nawzajem - w parach. Taki wariant sprawdzi się również w sytuacji, gdy dzieci będzie więcej i nie będzie dość czasu na dyskusję w całej grupie.

Ćwiczenie 2: wspólne rysowanie

Gdy dzieci opowiedzą już, jak wyglądałaby ich wymarzona gra, podziel je na maksymalnie 3 grupy. Możesz to zrobić w dwojaki sposób:

  • jeśli widzisz, że wśród opowieści dzieci pojawiają się podobne historie - niech dzieci „pracują” dalej razem - np. w jednej grupie;
  • jeśli jednak jest mnóstwo różnorodnych pomysłów - zrób losowanie (np. niech każde dziecko losuje kolorowe karteczki - dzieci mające te same kolory siadają razem).

Poproś dzieci, aby usiadły wspólnie w swoich grupach. Następnie każdej grupie rozdaj duży karton i kredki / flamastry / kawałki kolorowych gazet / bibuły, etc. Poproś dzieci, aby wyobraziły sobie teraz, że karton papieru to ekran komputera lub tabletu. Jest na nim uruchomiona gra, teraz w jej najciekawszym momencie wcisnęliśmy pauzę lub stop. Co widzimy?

Niech dzieci narysują miejsce, w którym rozgrywa się gra, jej bohatera/bohaterów, przeszkody, nagrody - to wszystko, co chciałyby zobaczyć w swojej grze. Pamiętaj - jeśli w grupie pracują dzieci, które miały różnorodne, wręcz rozbieżne pomysły, poproś je wcześniej o wybranie jednego z nich - takiego, którym będą chciały się dalej zajmować, i który narysują (jeśli dzieci nie będą potrafiły same dokonać wyboru, pomóż im w tym, godząc, w miarę możliwości, sprzeczne interesy).

Kiedy już rysunki będą gotowe, poproś wszystkie grupy, aby opowiedziały o swojej wymarzonej grze (zwróć uwagę, żeby każde dziecko opowiedziało o jakimś wybranym elemencie ich wspólnej pracy). Dopytuj: o szczegóły na rysunku, o wygląd bohaterów,
o to, jakie mają zadania, na jakie natrafiają przeszkody, jakie dostają nagrody (informacje te będą przydatne w momencie uzupełniania przez Ciebie opisu gry).

Ćwiczenie 3: pomysły zbieramy w całość

Gdy już poznasz pomysły na wymarzoną grę każdej grupy - powiedz, że każda z tych koncepcji może tworzyć jeden z poziomów w grze (dzieci mogą więc zaprojektować od jednego do trzech poziomów gry - a Ty wypełnisz wówczas odpowiednie pola w Szablonie Opisu Gry). Powiedz jednak, że podczas gdy miejsce gry, przeszkody czy nagrody mogą na każdym poziomie się zmieniać - gra powinna mieć jednak jednego bohatera, żeby całość była spójna.

Poproś dzieci, aby raz jeszcze przyjrzały się swoim rysunkom i spróbowały spośród swoich różnych propozycji wybrać jednego bohatera gry - takiego, który mógłby pojawiać się w grze na wszystkich poziomach. Jeżeli dzieci będą miały kłopot z wyborem - zaproponuj losowanie.

Gdy już dokonacie wyboru bohatera, zapytaj dzieci, jak chciałyby uszeregować poszczególne poziomy gry (od najprostszego do najtrudniejszego). Gdy dzieci zdecydują, poproś aby wskazały również, do jakiej grupy wiekowej będzie skierowana ich gra - do dzieci młodszych (6-8 lat), czy też starszych (9-12).

Ćwiczenie 4: dobieramy słówka / zwroty

Zaproś dzieci do kolejnego, wspólnego ćwiczenia: wymyślania słówek i zwrotów, jakie będzie można poznać w grze. Rozdaj dzieciom kartki (np. formatu A5 lub o połowę mniejsze) i flamastry. Poproś, żeby zastanowiły się, jakie angielskie słówka chciałyby poznać dzięki „swojej” grze i zapisały po jednym wyrazie na każdej kartce (na kartce powinno znaleźć się polskie słowo i jego angielski odpowiednik - jeżeli dzieci nie będą znały danego wyrazu - zachęć do wyszukania go w słowniku lub w Internecie). Następnie poproś, aby zastanowiły się i opowiedziały, w jaki sposób mogłyby się ich nauczyć: czy słówka pojawiają się po najechaniu na dany element gry? Czy może aby uzyskać dodatkowy punkt trzeba uzupełnić brakujące litery w angielskim wyrazie?

Następnie ułóż w jednym miejscu (na przykład na środku na podłodze) wszystkie rysunki, a także towarzyszące im kartki z wyrazami.

Ćwiczenie 5: tytuł gry

Jak wiadomo - na przykład z praktyki dziennikarskiej - dobry tytuł najczęściej powstaje na samym końcu . Poproś dzieci, aby wspólnie zastanowiły się nad tytułem gry (może być zarówno po polsku, jak i po angielsku). Propozycje zapisuj na dużym kartonie. Zbierz około 10-15 pomysłów - następnie poproś dzieci o wybór najlepszego (a jeśli decyzja będzie trudna - zachęć do głosowania - na przykład poprzez naklejanie kolorowych naklejek / stawianie kropek obok wybranych propozycji).

Zakończenie: Pogratuluj dzieciom i zaproponuj zrobienie wspólnego zdjęcia, razem z wszystkimi rysunkami. Powiedz, że teraz spiszesz ich pomysły i zrobisz zdjęcia poszczególnych rysunków - i że w ten sposób ich dzisiejszy pomysł na grę zostanie zgłoszony do konkursu.

KROK 5
Spisz pomysły dzieci, sfotografuj rysunki

Spisz pomysły dzieci na grę - w tym celu wypełnij szablon opisu gry. Zrób zdjęcia wszystkim rysunkom. Następnie zeskanuj oświadczenia rodziców / opiekunów prawnych wszystkich dzieci, które biorą udział w konkursie. Wypełnij również, a także podpisz i zeskanuj oświadczenie biblioteki. W ten sposób będziesz mieć komplet materiałów niezbędnych do zgłoszenia udziału w konkursie.

Do pobrania szablon opisu gry

Do pobrania formularz zgłoszeniowy / oświadczenie biblioteki

Całość (a więc: szablon gry, zdjęcia rysunków, oświadczenia rodziców, oświadczenie biblioteki) wyślij na adres: malgorzata.dabrowska@frsi.org.pl, wpisując w tytule maila słowa: KONKURS FunGra oraz nazwę Twojej biblioteki.

UWAGA: poszczególne elementy zgłoszenia możesz wysłać w kilku mailach, pamiętaj jednak, aby w każdym z nich wpisać w tytule maila powyższe słowa.

KROK 6
Czekaj na rozstrzygnięcie konkursu

Zwycięzcę i laureatów poznamy do 14 marca 2014 roku. Do tego czasu trzymaj mocno kciuki za projekt Twoich podopiecznych - może to właśnie oni, a z nimi Twoja biblioteka, otrzymacie nagrodę! Powodzenia!