18-24 MARCA
TYDZIEŃ Z INTERNETEM 2013
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!

Tegoroczny Tydzień z Internetem odbędzie się w dniach 18 – 24 marca. W tym czasie zarówno instytucje publiczne posiadające komputery z dostępem do Internetu, jak i Latarnicy Polski Cyfrowej Równych Szans mogą zorganizować spotkania przybliżające różnorodne możliwości Internetu. Do dyspozycji mają osiem scenariuszy. Każdy scenariusz zawiera dokładny opis, jak przeprowadzić spotkanie, materiały pomocnicze (prezentacje, quizy), wskazówki, jak promować wydarzenie oraz gotowe materiały promocyjne (plakat, ulotka, banner internetowy, wzór zaproszenia i informacji prasowej). Czas trwania jednego spotkania to od półtorej do dwóch i pół godzin. 

SCENARIUSZE SPOTKAŃ 

  1. "Zagrajmy w eksperymenty" – scenariusz przygotowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z Laboratorium EE, z myślą o osobach w różnym wieku, które będą wspólnie przeprowadzać proste i efektowne eksperymenty dotyczące pięciu ludzkich zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, węchu i dotyku. Na czas spotkania uczestnicy wejdą w rolę naukowców-badaczy i przekonają się, że eksperymentowanie może być znakomitą zabawą. 
     
  2. "Usiądź na moim miejscu" – scenariusz przygotowany przez Fundację Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo. Uczestnicy spotkania będą mogli w praktyce przekonać się, jakich trudności doświadczają osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnością przy korzystaniu z komputera i Internetu. Poznają także narzędzia i rozwiązania technologiczne, które pomagają pokonać te bariery.
     
  3. "Pierwszy krok w cyfrowy świat" – scenariusz przygotowany przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie. Spotkania, prowadzone przez Latarników Polski Cyfrowej Równych Szans, są skierowane do osób 50+, które nie miały dotychczas żadnych doświadczeń z Internetem.

    Ponadto organizatorzy spotkań mogą skorzystać ze scenariuszy z poprzednich edycji Tygodnia z Internetem, które zostały zaktualizowane na potrzeby tegorocznej kampanii:
     
  4. "W 80 minut dookoła świata" - wirtualna podróż po wielu kontynentach to zabawa dla osób w różnym wieku. Uczestnicy spotkania dobrani w drużyny mają przeprawić się przez dżunglę, pustynię, kanion, świat podwodny, muzeum i miasto Inków...

    Scenariusz "W 80 minut dookoła świata" (plik Word)
    Scenariusz "W 80 minut dookoła świata" (plik PDF)
     
  5. "Zasadź drzewo w Internecie" - międzypokoleniowe drużyny rodzinne złożone z dzieci, rodziców i dziadków mogą poznać historię swojej rodziny, naszkicować drzewo genealogiczne, dowiedzieć się, gdzie w Polsce mieszkają ludzie noszący takie same nazwiska i wspólnie rozwiązać emocjonujący quiz.

    Scenariusz "Zasadź drzewo w Internecie" (plik Word)
    Scenariusz "Zasadź drzewo w Internecie" (plik PDF)
     
  6. "Koncert życzeń" - seniorzy wyszukują i wspólnie wysłuchują swoje ulubione piosenki w serwisie YouTube. Przy okazji mogą podzielić się wspomnieniami lub anegdotami związanymi z daną piosenką.

    Scenariusz "Koncert życzeń" (plik Word)|
    Scenariusz "Koncert życzeń" (plik PDF)
     
  7. "Poradnia zdrowia" - seniorzy poznają zasoby Internetu na temat zdrowia, uzyskują informacje i porady zdrowotne.

    Scenariusz "Poradnia zdrowia" (plik Word)
    Scenariusz "Poradnia zdrowia" (plik PDF)
     
  8. "Rozmowa? Bezcenna" – seniorzy dowiadują się, jak działa komunikator internetowy. 

    Scenariusz "Rozmowa? Bezcenna" (plik Word)
    Scenariusz "Rozmowa? Bezcenna" (plik PDF)

Wszystkie scenariusze i materiały im towarzyszące są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne 3.0. Polska: http://creativecommons.org/licenses/by-nc/3.0/pl/ 

Jak wziąć udział w kampanii?

Aby wziąć udział w Tygodniu z Internetem 2013, organizatorzy spotkań (instytucje oferujące publiczny dostęp do Internetu oraz Latarnicy Polski Cyfrowej Równych Szans) powinni:

  1. Zapoznać się ze scenariuszami spotkań.
  2. Zgłosić chęć udziału w kampanii wypełniając formularz udostępniony na www.biblioteki.org od 18 lutego.
  3. Między 18 a 24 marca przeprowadzić spotkanie według jednego z zaproponowanych scenariuszy. Podczas spotkania uczestnicy będą rejestrować swój udział w Tygodniu z Internetem 2013 korzystając z internetowego licznika.

Konkurs „Odkrycia – Przeżycia”

Częścią kampanii Tydzień z Internetem 2013 jest konkurs "Odkrycia - Przeżycia" dla organizatorów i uczestników spotkań. 

Zadanie konkursowe dla instytucji, które zorganizowały spotkanie według jednego z zaproponowanych scenariuszy, polega na przygotowaniu fotoreportażu o uczestnikach spotkania pod hasłem „Teraz już wiemy, że...”. 

Uwaga! Latarnicy Polski Cyfrowej Równych Szans będą mogli zgłosić do konkursu tę instytucję, w której zorganizowali spotkanie w ramach Tygodnia z Internetem.

Zadanie konkursowe dla uczestników spotkań polega na wypełnieniu formularza online, w tym na dokończeniu trzech zdań: 

  • Najbardziej zaskoczyło mnie...
  • Teraz już wiem, że...
  • Internet dla mnie to...

Do konkursu można zgłosić się między 25 marca a 15 kwietnia. Przewidziane są atrakcyjne nagrody, przekazane przez Microsoft, Orange Polska oraz UPC Polska. Regulamin konkursu znajduje się na www.biblioteki.org.

Dowiedz się więcej o konkursie "Odkrycia - Przeżycia".
Zapoznaj się z Regulaminem konkursu.   
Dowiedz się, jak stworzyć fotoreportaż - pobierz prezentację.

Partnerzy kampanii

Jak co roku Tydzień z Internetem wspierają partnerzy, którzy włączają się w informowanie i promowanie akcji, pomagają przygotować scenariusze, fundują nagrody konkursowe oraz zachęcają do wolontariatu w ramach kampanii. 

  1. Centrum Edukacji Obywatelskiej – działania informacyjne skierowane do szkół.
  2. Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL – działania informacyjne skierowane do społeczności lokalnych.
  3. Federacja Inicjatyw Oświatowych – działania informacyjne skierowane do szkół.
  4. Forum Kraków – działania informacyjne skierowane do domów kultury
  5. Laboratorium EE – współpraca merytoryczna przy scenariuszu „Zagrajmy w eksperymenty”.
  6. Microsoft – działania informacyjne skierowane do e-centrów, przekazanie nagród w konkursie towarzyszącym kampanii. Microsoft jest również europejskim partnerem kampanii.
  7. Orange Polska i Fundacja Orange – działania informacyjne skierowane do bibliotek i Pracowni Orange, zaangażowanie pracowników Orange jako wolontariuszy, ufundowanie nagród w konkursie towarzyszącym kampanii.
  8. UPC Polska – działania informacyjne skierowane do pracowni UPC i partnerów lokalnych, ufundowanie nagród w konkursie towarzyszącym kampanii. Firma UPC jest również europejskim partnerem kampanii.
  9. Związek Harcerstwa Polskiego – zaangażowanie harcerzy jako wolontariuszy.

Kampanię objął honorowym patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Wspiera ją także Włodzimierz Marciński – Lider Cyfryzacji w Polsce

Przeczytaj list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego do uczestników polskiej edycji kampanii "Tydzień z Internetem 2013". 

***

Tydzień z Internetem (Get Online Week) to doroczna ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez sieć organizacji Telecentre-Europe, mająca na celu zachęcenie jak największej liczby osób do skorzystania z Internetu. W poprzednich dwóch edycjach (2011, 2012) udział wzięło ponad 250 tysięcy osób z kilkudziesięciu krajów, w tym 15 tysięcy osób z Polski. Kampanię aktywnie wspiera Neelie Kroes, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i Komisarz Unii Europejskiej ds. Agendy Cyfrowej.

Polską edycję Tygodnia z Internetem 2013 wspólnie koordynują: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo oraz Stowarzyszenie Miasta w Internecie. 

Kontakt

Jolanta Jeżowska, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, mail: jolanta.jezowska@frsi.org.pl, tel. 606 498 499

Grzegorz Wilczek, Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo, mail: grzegorz.wilczek@idn.org.pl, tel. 504 463 735

Michał Golemo, Stowarzyszenie Miasta w Internecie, mail: m.golemo@mwi.pl, tel. 502 358 454